Będą zmiany w "Rodzina 500+". Ministerstwo zapowiada nowe kryteria dochodowe

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska - zapowiedziała zmiany w programie "Rodzina 500+". Kryterium dochodowe dot. pierwszego dziecka wzrośnie co najmniej o 100 zł.
Zobacz wideo

Projekt nowelizacji ustawy ma być niebawem wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zmiana kryterium

Nie jest znana na ten moment konkretna wysokość podwyżki kryterium dochodowego. Kwestia będzie dyskutowana m.in. z premierem Morawieckim. Wiemy natomiast, że minister zapowiedziała wzrost kryterium nie mniej niż o 100 zł.

Ponieważ jest to podniesienie kryterium dochodowego po okresie trzyletnim, czyli takim normalnym okresie weryfikacyjnym, który jest stosowany przy wielu innych świadczeniach, to ono nie może być na tyle nieistotne, żeby za chwileczkę powodowało to, że wzrost minimalnego świadczenia w kolejnym roku ograniczy dostęp do korzystania ze świadczenia wychowawczego Rodzina 500+

– tłumaczyła minister Rafalska w Polskim Radiu.

Trzy lata 500 plus

Program "Rodzina 500+" ruszył w całej Polsce 1 kwietnia 2016 r. Rodzice – niezależnie od dochodu – otrzymują świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne z dzieci do osiągnięcia pełnoletniości. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Więcej o: