TVP i Polskie Radio dostaną rządowe rekompensaty. Łącznie ponad miliard złotych

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący parlamentarnego klubu PiS poinformował o dodatkowym posiedzeniu Sejmu 30 stycznia. Posłowie zajmą się na nim projektem tzw. rekompensaty dla mediów publicznych.
Zobacz wideo

W połowie stycznia zgłoszono projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dodano w nim zapis o przekazaniu jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych - to rekompensata za utracone środki.

Projekt rekompensaty zakłada, że TVP i Polskie Radio otrzymają nawet 1,26 mld zł z budżetu państwa tytułem zwolnienia wybranych grup społecznych (m.in. osób powyżej 75 roku życia, osób z I grupą inwalidzką, bezrobotnych) z opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

 

Wyliczenia

Rekompensata ma wynieść maksymalnie 1,26 mld zł. KRRiT miałaby tę sumę rozdzielić pomiędzy państwowe podmioty do końca maja. W uzasadnieniu projektu nowelizacji - a w związku z tym rekompensaty - wyliczono straty. W 2017 r. abonamentu nie zapłaciło 3,55 mln osób, przy czym oszacowano, że raptem 1,7 proc. z nich korzysta wyłącznie z radia. Miesięczny abonament za radio i telewizję wynosi 22,70 zł, w tym 7 zł tylko za radio. Na tej podstawie wyliczono, że wpływy nieuzyskane to ponad 956 mln zł rocznie.

Więcej o: