Jest pierwszy efekt wielkiego strajku policjantów. 273 mln złotych mniej z mandatów

Z tytułu mandatów do budżetu wpłynęło w 2018 roku o 273 mln zł mniej niż w roku poprzednim - wynika z danych Izby Administracji Skarbowej, które publikuje TVN24. Lipcowy strajk policjantów z pewnością przyczynił się do spadku wpływów.
Zobacz wideo

Budżet państwa w 2018 roku odnotował znacząco niższe wpływy z tytułu mandatów. Z danych Izby Administracji Skarbowej w Opolu, która rozlicza mandaty z całego kraju, wynika, że wpływy były o 273 mln zł niższe - informuje TVN24.

Najpierw spadek, potem załamanie

Spadek liczby mandatów widoczny jest od samego początku roku 2018. W styczniu wpłynęło z tego tytułu 58 mln zł, rok wcześniej 59 mln. W lutym wpływy wyniosły 54 mln, rok wcześniej były wyraźnie wyższe - wynosiły 62 mln zł. Do lipca różnica w wysokości wpływów wynosiła ok. 10 mln zł. miesięcznie. 

Spadek wpływów z mandatówSpadek wpływów z mandatów Źródło: TVN24, Izba Administracji Skarbowej. Ilustracja: Redakcja

Ten spadek można uznać za planowany, Przynajmniej w części. Policjanci przyznają, że nieco zmienili sposób działania. Głównym zadaniem patroli drogowych było to, żeby być widocznym, liczba wystawianych mandatów miała mniejsze znaczenie.

Odczuwalny protest policjantów 

W lipcu sytuacja się jednak zmieniła. Zarówno liczba wystawionych mandatów, jak i wysokość wpływów gwałtownie zmalały. Zamiast 65 mln zł do budżetu wpłynęło zaledwie 26 mln. W sierpniu trend się utrzymał - wpływów było 17 mln zł, a nie 63 mln zł,  jak rok wcześniej. Liczba wystawionych mandatów była również znacząco niższa. - W lipcu drogówka wystawiła ich 147 tys., rok wcześniej 470 tys. Sierpień był jeszcze gorszy, bo wystawiono zaledwie 74 tys., mandatów. W sierpniu 2017 roku było ich 455 tys.

Taka dysproporcja utrzymała się aż do października. 

W wakacje służba mundurowa przeszła bowiem do ostrzejszej fazy protestu - przestała wystawiać mandaty, dawała pouczenia. Mundurowi porozumienie z rządem osiągnęli dopiero w listopadzie - tuż przed Świętem Niepodległości. 

Dane Izby Administracji Skarbowej potwierdzają informacje Ministerstwa Finansów. Już w październiku zeszłego roku w odpowiedzi na interpelację poselską resort przyznał, że wpływy z mandatów są znacznie niższe.