Polska wrzutka w bitwie o Brexit. Politolog: Minister Czaputowicz podstawia nogę Tuskowi [WIDEO]

To jest noga podstawiona Donaldowi Tuskowi, bo nie chodzi raczej polskiemu ministrowi o ratowanie Wielkiej Brytanii - tak dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego ocenia propozycje polskiego ministra ws. brexitu.

 Obejrzyj całą rozmowę:

Zobacz wideo

Czytaj też: Polski pomysł na brexit rozgrzał brytyjskie media. "Wyłamanie z szeregu państw UE"

Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zasugerował rozwiązanie, które miałoby pozwolić uniknąć brexitu bez umowy. "Gdyby Irlandia zwróciła się do UE, by zmienić w umowie z Brytyjczykami postanowienia dotyczące backstopu [...], tak by obowiązywał on czasowo, powiedzmy pięć lat, sprawa byłaby rozwiązana" - mówił minister spraw zagranicznych.

Ta wypowiedź rozgrzała brytyjskie media, które oceniły, że jest to niespotykane w UE wyłamanie się z szeregu. Podobne komentarze popłynęły z ust wielu brytyjskich polityków. 

We wtorek 22 stycznia minister Jacek Czaputowicz tłumaczył, że  "Polska nie chce wyłamać się z solidarności europejskiej", a jego propozycja jest "jedną z idei do rozważenia". Minister spraw zagranicznych dodawał, że jego pomysł jest "odpowiedzią na wezwanie władz Unii Europejskiej, między innymi Donalda Tuska, do odważnych propozycji dotyczących tego, jak wyjść z impasu".

Więcej na ten temat, a także o wyjaśnieniu znaczenia kwestii backstopu dla brexitu, pisaliśmy tutaj.

We wtorek 29 stycznia w brytyjskim parlamencie zaplanowano kolejną bardzo ważną debatę i i głosowanie w sprawie tzw. planu B przedstawionego przez premier Teresę May. Poprzednie głosowanie w sprawie umowy z UE brytyjska premier sromotnie przegrała.

Więcej o: