Padł rekord zapotrzebowania na prąd. Takiego skoku w Polsce jeszcze nie było

W piątek o godz. 13:15 zapotrzebowanie na moc elektryczną osiągnęło 26 479 MW i było najwyższe w historii kraju. Wsparcie dały Elektrownia w Opolu oraz umowy z Niemcami.
Zobacz wideo

Tak wysokiego chwilowego zużycia energii elektrycznej jeszcze w Polsce nie było. Zapotrzebowania na moc osiągnęło prawie 26,5 GW.

Nagły skok

Polski operator po raz pierwszy w historii skorzystał z nowego mechanizmu współpracy z Niemcami. Swój udział miało też wsparcie z nowego bloku energetycznego w Elektrowni Opole.

Na rekordowy skok zapotrzebowania na moc wpłynęły równocześnie dwa czynniki. Po pierwsze, wysokie zużycia energii w przemyśle, co ma związek z dobrą koniunkturą gospodarczą. Po drugie, mrozy niesione przez wyż atmosferyczny znad Syberii. Dzień wcześniej kilka bloków węglowych musiało być unieruchomionych. Dodatkowo, podczas wyżu niemal w ogóle nie wieje, przez co system nie otrzymał wsparcia farm wiatrowych.

Dziś padł rekord zapotrzebowania na energięDziś padł rekord zapotrzebowania na energię WysokieNapiecie.pl

W związku z tym Polskie Sieci Elektroenergetyczne po raz pierwszy w historii skorzystały z umowy z niemieckim operatorem 50 Hertz. Regulacje gwarantują Polsce możliwość zwiększenia importu energii z Niemiec, a także z Czech i Słowacji do 1000 MW bez obawy, że przeciążone zostaną linie elektroenergetyczne na zachodniej granicy.

Umowa z Niemcami

Zgodnie z umową z sierpnia 2015 r., gdy Polska musiała ogłosić 20. stopień zasilania, Niemcy wzięły część odpowiedzialności za przepływy kołowe, które generuje sieć przesyłowa po ich stronie granicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie największego zapotrzebowania krajowych odbiorców import z Niemiec i Czech wynosił blisko 1,2 GW, z czego 0,8 GW było planowane. Polskę wsparł także import ze Szwecji 0,6 GW, Litwy 0,5 GW i Ukrainy 0,1 GW. Łącznie Polska importowała 2,2 GW. To pokryło ponad 8 proc. krajowego zapotrzebowania.

Czy i jak udało się opanować opanować sytuację? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.plWysokieNapiecie.pl WN