Rolnicy zablokowali drogi. Rzeczniczka PiS ostrzega: "Dla takich działań nie może być akceptacji"

Rolnicy działający pod szyldem Agrounia w poniedziałek zablokowali wiele dróg w Polsce. Zapowiadają, że jeśli protest nie przyniesie skutku, pojadą na Warszawę. Rzeczniczka PiS zareagowała.

Od rana w kilku polskich miastach trwa protest rolników. Zgromadzeni pod szyldem Agrounii ogłosili "powstanie chłopskie". 

Protest polega na wolnym przemieszczaniu się kolumn pojazdów rolniczych drogami krajowymi. Traktory, kombajny i inne maszyny pojawiły się m.in. w okolicach Kościana, Leszna, Środy Wielkopolskiej, Kraśnika, Leżajska, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego. 

Rolnicy twierdzą, że ich sytuacja z każdym dniem się pogarsza. Wbrew pozorom (oraz powierzchownej ocenie niektórych osób - zwłaszcza tych "z miasta") i propagandzie sukcesu uprawianej przez rząd, polska wieś weszła w stan stagnacji, a nawet powolnego umierania

- piszą protestujący w swoim manifeście. 

Rzeczniczka PiS reaguje

Forma protestu nie spodobała się Prawu i Sprawiedliwości. Beata Mazurek, rzeczniczka partii, skrytykowała formę, w jakiej rolnicy wyrażają swoje niezadowolenie. 

Prowadzimy politykę korzystną dla rolnictwa i zawsze jesteśmy gotowi na rozmowę. Rolnicy tak jak inne grupy maja prawo do protestu. Jednak blokowanie dróg narusza prawo innych obywateli do swobodnego poruszania się po kraju. Dla takich działań nie może być akceptacji.

- napisała na Twitterze. 

Pojadą na Warszawę?

Wypowiedź Mazurek jest istotna wobec zapowiedzi rolników, którzy ostrzegają, że za tydzień ich protest może przenieść się do Warszawy. 6 lutego strajk może przyjąć formę ogólnopolską. 

Czytaj też: Dlaczego rolnicy protestują? "Rząd otrzymał pieniądze z Unii, ale ich nie przekazał"

Rolnicy twierdzą, że w wyniku skumulowania klęsk żywiołowych branża straciła w zeszłym roku trzy miliardy złotych. Dodatkowo trapią ją problemy związane m.in. ze zwalczaniem ASF. 

Więcej o:
Komentarze (119)
Rolnicy zablokowali drogi. Rzecznik PiS ostrzega "Dla takich działań nie może być akceptacji"
Zaloguj się
 • total_immersion

  Oceniono 67 razy 67

  Przeciez wladza bardzo pomaga rolnikom.
  Specjalnie dla nich uruchomila program
  Rolnik szuka zony.

 • konigin

  Oceniono 45 razy 45

  A mozebyscie tak gumofilce, zamiast kasy, chcieli z powrotem wasze karty wyborcze z krzyzykiem, ktory postawiliscie przy pisuarze? Ta wladza cackac sie z wami nie bedzie.

 • H2O H2O

  Oceniono 31 razy 31

  Co na to Solidarność? Przykryjecie rolników czapkami?

 • rodrigezoo

  Oceniono 32 razy 30

  Dlaczego mi was nie żal,chłopi ? Trzeba było słuchać rozumu a nie "ksiendza" na ambonie,a w pierwszej kolejności trzeba być człowiekiem : szanuj żywe stworzenia, psa w budzie karm, ociepl mi budę na zimę i daj długi łańcuch, nie bij konia i krowy drągiem, nie kop świni , może jak zaczniesz widzieć zamiast złotówek żywe stworzenie, to pochylę się z empatią nad twoimi problemami. A teraz mam w głowie obrazy półżywych krów ,z połamanymi nogami, bite, kopane,
  to samo targi końskie,
  wstydźcie się !!!

 • maks1956

  Oceniono 28 razy 28

  a jak PiS blokowało część Warszawy miesięcznice Smoleńskie to było ok hipokryci jedni

 • ewa5.0

  Oceniono 28 razy 28

  Mazurek przyzwyczajaj się ,za chwilę wyjdą na drogi nauczyciele,sprzedawcy,kierowcy,robotnicy,i wielu innych,żeby wam powiedzieć jaka z was "dobra zmiana"!

 • true_lysander

  Oceniono 25 razy 25

  Panowie rolnicy - pod sejm z tymi kombajnami a nie wszystkim jak leci życie utrudniać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX