Pierwszy poza Europą szczyt Grupy Wyszehradzkiej już w lutym w Izraelu

Przewidziany w dniach 18-19 lutego szczyt w Jerozolimie będzie pierwszym spotkaniem Grupy V4 poza Europą. Swój udział potwierdzili premierzy Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Andrej Babisz oraz Peter Pellegrini.
Zobacz wideo

Spotkanie tzw. wyszehradzkiej czwórki odbędzie się na zaproszenie premiera Izraela.

Trudne tematy

Spotkanie zostało wstępnie zaplanowane jeszcze w lipcu 2017 r., gdy Benjamin Netanjahu uczestniczył w ówczesnym szczycie w Budapeszcie. Wielokrotnie przekładana wizyta ma dojść do skutku w lutym 2019 r.

Rozmowy podczas lutowego spotkania prawdopodobnie dotyczyć będą polityki Unii Europejskiej w stosunku do Izraela. Już na szczycie w Budapeszcie w 2017 r. izraelski polityk, podczas zamkniętego spotkania, odnosił się krytycznie do oficjalnej polityki UE wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Premier Netanjahu prosił wtedy przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej o wsparcie w złagodzeniu relacji politycznych między Unią Europejską a Izraelem. Rozmowy na ten temat prawdopodobnie będą kontynuowane podczas zaplanowanego na luty szczytu. Podczas wizyty europejskich polityków w Jerozolimie zaplanowano m.in. wizytę przy Ścianie Płaczu oraz w Yad Vashem, Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu.

V4

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej –Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, także w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej. Zostało powołane w 1991 r. przez Polskę, Węgry i Czechosłowację, tworząc tzw. Trójkąt Wyszehradzki. Później, wskutek rozpadu Czechosłowacji 1 stycznia 1993 r., członkami grupy zostały Czechy i Słowacja. Dnia 15 lutego przypada obchodzony od 2016 r. Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

Więcej o: