Więcej czołgów przy granicy Polski. Rosja wzmacnia obwód kaliningradzki

W mieście Gusiew ok. 30 km od granicy polsko-rosyjskiej pojawił się dodatkowy pułk czołgów. Ma wzmocnić Flotę Bałtycką stacjonującą w obwodzie kaliningradzkim.
Zobacz wideo

Dziennik "Niezawisimaja Gazieta", który poinformował o wzmocnieniu obwodu kaliningradzkiego, nie podał ani typu, ani dokładnej liczby czołgów.

Gusiew w obwodzie kaliningradzkimGusiew w obwodzie kaliningradzkim Google Maps

Czołgi blisko granicy

Szacuje się, że może to być nawet 90 maszyn. W Gusiewie stacjonuje ponadto 79. samodzielna brygada zmechanizowana. W jej skład wchodzi batalion czołgów, który może liczyć 40 pojazdów.

Informację o wzmocnieniu obwodu kaliningradzkiego przez wysłanie pułku czołgów do Gusiewa "Niezawisimaja Gazieta" podała w kontekście piątkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja. Spotkanie w Brukseli – jak ocenił rosyjski dziennik – potwierdziło to, że "w najbliższym czasie pojawią się przed Rosją nowe problemy w sferze bezpieczeństwa". Newralgiczne w tym kontekście dla Rosji mogą być np. rozmowy na temat potencjalnej bazy amerykańskiej w Polsce.

Trudne relacje

Relacje między NATO i USA a Rosją są obecnie dość napięte. W ostatnim czasie amerykańscy eksperci zbrojeniowi zwracali uwagę, że Rosja od kilku lat testuje pociski, które mogą naruszać ustalenia traktatu INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Problematyczne dla specjalistów są nie tylko rakiety 9M729 dla systemów "Iskander-M". Krytycznie odniesiono się też do rakiet przekraczających zasięg 2 tys. km. Są one odpalane z morza, ale zdaniem specjalistów mogą być w łatwy sposób przystosowane do użytku z wyrzutniami lądowymi.

Więcej o: