Stany Zjednoczone postawiły formalne zarzuty kryminalne chińskiej firmie technologicznej Huawei. Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli chińskiego giganta o notorycznie łamanie amerykańskiego prawa oraz międzynarodowych regulacji handlowych, łamania embarga handlowego wobec Iranu, a także kradzieży tajemnic handlowych firmom amerykańskim, m.in. T-Mobile. W tym wypadku chodzi o technologię testowania telefonów komórkowych.
Zarzuty pokazują, że Huawei podejmowała zuchwałe działania prowadzące do eksploatacji amerykańskich firm i instytucji finansowych i stanowiące zagrożenie dla wolnego i uczciwego globalnego handlu
- mówił szef FBI Christopher Wray.
Osobny akt oskarżenia przedstawiony przez Amerykanów dotyczy działań podejmowanych przez Huawei oraz dyrektor finansową firmy Meng Wanzhou, których celem było ukrycie przed władzami USA i amerykańskimi bankami interesów prowadzonych z Iranem. Na wniosek władz USA Meng Wanzhou została aresztowana w Kanadzie, gdzie obecnie czeka na decyzję o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.
Konflikt pomiędzy władzami USA a chińskimi firmami przybrał na sile, gdy do władzy doszedł Donald Trump. Amerykańska komisja ds. wywiadu przy Kongresie USA przeprowadziła śledztwo w wyniku którego zasugerowała, że chińscy producenci powinni otrzymać zakaz sprzedaż swojego sprzętu na amerykańskim rynku, a wszelkie przejęcia czy fuzje zaplanowane przez firmy z Państwa Środka powinny zostać zablokowane. Chińskich producentów podejrzewa się o szpiegostwo zarówno przemysłowe jak i wojskowe.
Wcześniej władze USA twierdziły, że m.in. Huawei, jeden z głównych producentów sprzętu telekomunikacyjnego, umożliwia chińskim służbom dostęp do swoich modemów i routerów. Za pomocą "tylnych drzwi" szpiedzy mieli wykradać cenne dane. Sprzęt produkowany w Chinach miałby być też głównym narzędziem do inwigilowania amerykańskich władz.
Huawei oraz ZTE, druga z chińskich firm oskarżanych o szpiegostwo, zarzuty od początku odrzucają.
Chińskie władze wyraziły "poważne zaniepokojenie" amerykańskimi oskarżeniami wobec koncernu Huawei.
Tamtejszy MSZ zaapelowało do Waszyngtonu o "zakończenie nieuzasadnionego tłumienia" działalności na terytorium USA chińskich firm. Po raz kolejny zaapelował o zniesienie nakazu aresztowania wobec Meng Wanzhou, wicedyrektor Huawei.