Reuters o PiS: Austriacki biznesmen zarzuca szefowi rządzącej partii, że nie płaci za usługi

Reuters pisze o sprawie budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. Agencja opisuje zarzuty, które stawia austriacki biznesmen Jarosławowi Kaczyńskiemu, szefowi PiS.
Zobacz wideo

Dzisiejsza publikacja "Gazety Wyborczej" dotycząca budowy wieżowca przez spółkę Srebrna została dostrzeżona przez zachodnie media. Reuters opisuje sprawę w tekście "Prawnicy austriackiego biznesmena zarzucają szefowi partii rządzącej, że nie płaci za usługi". 

W materiale czytamy, że Gerald Birgfellner, właściciel austriackiej spółki, twierdzi, Jarosław Kaczyński nie chce zapłacić mu za usługi związane z budową wieżowca w centrum Warszawy. W związku z tym pełnomocnicy biznesmena złożyli - według nieoficjalnych informacji "Wyborczej" - zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. 

Czytaj też: Srebrna, czyli najcenniejszy skarb PiS. Ile wart jest majątek spółki, jak powstała, co chce budować

Kaczyński, jak relacjonuje agencja, miał tłumaczyć wstrzymanie prac nad inwestycją koniecznością wygrania wyborów

Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie

- cytuje agencja Reutera słowa Jarosława Kaczyńskiego za "Wyborczą". 

Tymczasem Austriak, rodzinnie skoligacony z Kaczyńskim, zażądał pokrycia poniesionych kosztów. W odpowiedzi usłyszał, że ma iść do sądu, by uzyskać tytuł zapłaty. 

W materiale znajdziemy kwestię kredytu, który na budowę wieżowca miał być udzielony przez Pekao. Przygotowania do budowy kosztować miały 15,5 mln euro, a wzniesienie budynku 300 mln euro - ok. 1,3 mld zł. 

Agencja przytacza też słowa Beaty Mazurek, rzeczniczki PiS, która doniesienia "Wyborczej" nazywa "pseudorewelacjami" oraz "plotkami, które słyszymy od lat".

O sprawie donoszą też media w Czechach i na Litwie. Austriacki "Kurier" swój materiał zatytułował": "Kaczyński nie chce płacić Austriakom". 

Więcej o: