Alior Bank chce przejąć SKOK Jaworzno. Wniosek już w UOKiK

SKOK Jaworzno, jedna z 30 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych działających w Polsce, może zostać przejęta. Alior Bank złożył w UOKiK odpowiednie dokumenty.
Zobacz wideo

Alior Bank złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek ws. przejęcia kontroli nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową Jaworzno, podał Urząd.

W wyniku przejęcia SKOK "Jaworzno" Alior Bank powiększy swoją bazę o ponad 100 tys. nowych klientów. Dotychczasowe doświadczenia z restrukturyzacjami SKOK-ów dowodzą, że bank potrafi nawiązywać długofalowe relacje z członkami kas - poinformował wiceprezes kierujący pracami zarządu Alior Banku Krzysztof Bachta.

Wniosek wpłynął 28 stycznia, sprawa jest w toku.

"Przejęcie SKOK 'Jaworzno' przez Alior Bank wesprze ochronę stabilności rynku finansowego i zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach członków Kasy. Dzięki transakcji członkowie SKOK-u 'Jaworzno' zyskają także dostęp do szerokiej oferty produktowej Alior Banku" - podkreślono w materiale.

"Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Alior Bank S.A. z siedzibą w Warszawie kontroli nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową 'Jaworzno' z siedzibą w Jaworznie, tj. zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów oraz na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy z dnia 5 listopada 2009 roku o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych" - czytamy w komunikacie.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Bank prowadzą działalność między innymi w zakresie usług leasingowych, usług informatycznych, factoringu i asset management.

Czytaj też: Bank Millennium przejął SKOK Piast. Kasa była w opłakanej sytuacji 

SKOK Jaworzno jest spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową świadczącą usługi finansowe w Polsce, wyłącznie na rzecz swoich członków (klientów). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o SKOK, celem kasy jest gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia.

Więcej o: