Oszustwo 'na BLIK'. Uważaj, komu pomagasz. Przestępcy wyłudzają pieniądze

Polski Standard Płatności, operator systemu płatności BLIK, ostrzega przed nowym oszustwem. Przestępcy, podszywając się pod znajomych z Facebooka, proszą m.in. o udostępnienie przez ofiarę kodu BLIK, który ma posłużyć do wypłaty gotówki z bankomatu.
Zobacz wideo

System płatności BLIK jest bardzo wygodny m.in. w przypadku płatności w internecie, czy wypłat gotówki z bankomatu. Udostępniają go już wszystkie największe banki w Polsce. Nic dziwnego, że z kwartału na kwartał liczba transakcji realizowanych za pośrednictwem BLIKA rośnie, a system się rozwija. 

Czytaj więcej: BLIK wchodzi na zupełnie nowy poziom. Będą możliwe płatności zbliżeniowe i za granicą

Niestety, ta popularność BLIKA zaczyna być wykorzystywana też w niecnych celach przez cyberprzestępców. Operator systemu - Polski Standard Płatności - ostrzega przed oszustwem "na BLIK". Oszustwo nie jest związane z żadnym wirusem czy błędem w systemie, a bazuje na łatwowierności ofiary. Warto więc warto mieć się na baczności.

Na czym polega przekręt?

Złodzieje przejmują konto danej osoby na Facebooku, a następnie przez Messengera proszą o pomoc - pilną pożyczkę np. na leki czy na bilet powrotny do domu. Tłumaczenia są różne - np., że zgubili portfel, ale jak tylko wrócą do domu, przeleją pieniądze z powrotem.

Oszuści proszą albo o podanie kodu BLIK, dzięki któremu mogą dokonać w ciągu dwóch minut wypłaty gotówki z bankomatu (ofiara potwierdza operację na swoim smartfonie, ale jest przekonana, że pomaga znajomemu, a nie oszustowi, który się pod nią podszywa), albo o przelew BLIK na numer telefonu (takie transfery między dwoma osobami korzystającymi z BLIKA przechodzą ekspresowo). 

Kto da się nabrać, może stracić setki złotych.

Jak chronić się przed oszustwem? Przede wszystkim - mieć ograniczone zaufanie. Polski Standard Płatności, operator BLIKA, radzi np. zadzwonić do osoby, która rzekomo prosi o pomoc, aby zweryfikować, czy ktoś się pod nią nie podszywa. 

Warto także zabezpieczyć swoje konto na Facebooku, aby oszustowi trudniej było włamać się na nasze konto i podszyć się pod nas. W tym celu należy włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Oznacza ono, że logowanie na każdym nowym urządzeniu trzeba dodatkowo potwierdzić otrzymanym kodem SMS-owym. 

BLIK jest bezpieczny. Ale musicie uważać, komu chcecie w ten sposób zapłacić albo przekazać pieniądze. Złodzieje oszukują Was, podszywając się pod Waszych znajomych lub licząc na Wasze dobre serce. Żaden złodziej nie zrealizuje transakcji BLIKIEM bez Waszego udziału i decyzji. Pieniądze możecie wypłacić lub przelać BLIKIEM tylko świadomie - każdą transakcję musicie potwierdzić znanym tylko Wam PIN-em w aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie

- tłumaczy operator BLIKA.

Więcej o:
Komentarze (22)
Oszustwo 'na BLIK'. Uważaj, komu pomagasz. Przestępcy wyłudzają pieniądze
Zaloguj się
 • labeo

  Oceniono 14 razy 14

  Problem nie jest BLIK czy FB tylko porażająca naiwność i głupota ludzka.

 • dupajasi0

  Oceniono 9 razy 9

  Kto się da nabrać na ten numer tej jest idiotą, który powinien się tylko cieszyć, że za niewielką kwotę pobierze nauki korzystania z internetów. ;-)

 • templogin

  Oceniono 9 razy 9

  Jak ciężko potłuczonym trzeba być, żeby dawać kasę komuś, kto nawet do nas nie zadzwoni, żeby nie być po głosie rozpoznanym.

 • lilo150

  Oceniono 3 razy 3

  jeżeli ktoś ma IQ -30 i płaci znajomym z fc to ok.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 11 razy 3

  jest bardzo skuteczny i - można powiedzieć - automatyczny sposób przeciwdziałający takim próbom oszustwa: nie posiadanie konta na fb i komunikowanie się ze znajomymi metodą tradycyjną, a nie palcem :D

 • zgredzik01

  Oceniono 14 razy 2

  Nie mam żadnego konta na portalach społecznościowych i żyję spokojnie. Szczególnie nie mam konta na twarzoksiążce.

 • rave8

  Oceniono 12 razy -2

  Jak to, przecież wyzbycie się gotówki na rzecz pieniądza elektronicznego miało nas chronić przed złodziejami.

 • nielewactwu

  Oceniono 3 razy -3

  Mam cicho nadzieje ze lewactwo padnie ich ofiara

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX