Po reportażu TVN polska branża mięsna boi się spadku zamówień. Chce kamer w ubojniach

Reportaż "Chore bydło kupię" dziennikarzy "Superwizjera" TVN poruszył opinię publiczną. Przemysł mięsny ma obawy, na ile przełoży się to na zamówienia. Padają pytania o wizerunek branży i eksport polskiego mięsa. Dyskutowany jest obowiązkowy monitoring w ubojniach.
Zobacz wideo

W ostatnią sobotę na TVN24 wyemitowano reportaż dziennikarzy "Superwizjera". Materiał "Chore bydło kupię" ukazał proceder produkcji mięsa z wykorzystaniem chorych lub nieżyjących krów. 

Chora rzeczywistość

Reporter TVN zatrudnił się w jednej z ubojni na Mazowszu, by udokumentować proceder. W reportażu pokazano brutalny sposób traktowania chorych zwierząt, które dręczono lub traktowano w skrajnie przedmiotowy sposób.

Co gorsza, chore lub martwe zwierzęta były w dalszej kolejności przerabiane na żywność, która docelowo trafia do sklepów. Reportaż pokazał, że zwierzęta te nie są badane przez weterynarza, a wymagane dokumenty wystawiają sami rzeźnicy. Informator reporterów zdradził, że ubojnia za zdrową krowę musi zapłacić ok. 3000 zł, za chorą już tylko 300-400 zł.

Materiał odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Szeroko opisał go m.in. brytyjski "The Guardian". Z kolei jeden z urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności w Finlandii skontaktował się już się ze stroną polską, by sprawdzić, czy mięso chorych krów mogło trafić na fiński rynek.

Przemysł mięsny się broni

Na reakcję branży mięsnej nie trzeba było długo czekać. W TOK FM wypowiedział się w imieniu związku Polskie Mięso Jerzy Rey. - To, co widać na tych filmach, to rzecz przerażająca i godna napiętnowania - ocenił.

W temacie handlu chorymi zwierzętami wypowiedział się również Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Potępiono ubojnię pokazaną w materiale oraz jej praktyki, jako naruszające standardy przemysłu mięsnego.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego jest zbulwersowany, w jaki sposób łamane są przepisy prawa i  zasady dobrostanu zwierząt. Jest to ewidentny przykład braku odpowiedzialności przy wprowadzaniu towaru do obrotu na rynku rolno-spożywczym.
Naszym zdaniem sprawą tą z cała stanowczością muszą zająć się organy ścigania, a winni powinni zostać surowo ukarani. 
Należy zwrócić uwagę, że sytuacja do jakiej doszło w przedstawionym zakładzie, stanowi niechlubny wyjątek, za który całkowitą odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, który robił to z pełną świadomością, że jego zachowania są niezgodne z obowiązującym prawem

- napisał Jacek Zarzecki, prezes związku hodowców.

W wypowiedzi prezesa związku pobrzmiewa także obawa o kwestie wizerunkowe przemysłu mięsnego w Polsce. Zarzecki wyraził nadzieję, że praktyki pokazane w reportażu "Superwizjera" mają charakter incydentalny. Wstępnie zaproponował rozwiązanie, które wydaje się dość dyskusyjne. Chodzi o obowiązkowy całodobowy monitoring w ubojniach.

Obecnie jako Rada Sektora Wołowiny analizujemy tę sytuację i będziemy szukali takich rozwiązań, które w 100 proc. wyeliminują takie zachowania w praktyce. Jednym z pomysłów jest obowiązek instalowania kamer na terenach zakładu, które całodobowo będą monitorowały linie ubojowe

- podkreślał Jacek Zarzecki. - W każdej dziedzinie znajdą się podmioty, które będą próbowały działać niezgodnie z obowiązującymi zasadami w celu osiągnięcia łatwego zysku. Chcemy podkreślić z całą stanowczością, iż polscy hodowcy i przetwórcy spełniają wysokie wymagania, jakie stawia przed nimi system zapewnienia bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt - dodał. I zaznaczył:

Mamy nadzieję, że ten incydentalny przypadek nie będzie miał wpływu na ocenę całej branży mięsnej.

Polski Związek Producentów Bydła Mięsnego spodziewa się, że proceder pokazany w reportażu TVN wpłynie na spadek konsumpcji, zamówień i cen mięsa - dowiedział się portal Wirtualne Media. Przedstawiciel związku stara się studzić emocje i upatruje nadzieję w promocji polskich produktów mięsnych.

Materiał w TVN pokazał jedną stronę medalu, widzowie mogli odnieść wrażenie, że znaczna część mięsa trafiającego do sklepów jest z chorych zwierząt. Druga strona medalu wygląda tak, że skala przestępczej działalności, który trzeba bezwzględnie zwalczać jest marginalna. Natomiast 99,99 procent produkowanej w Polsce wołowiny jest produkowane w najwyższych standardach dobrostanu zwierząt i z wypełnieniem wysokich unijnych wymagań

- podkreślał Jerzy Wierzbicki z PZPBM w rozmowie Wirtualnymi Mediami. 

Problem całej branży

Problem handlu chorym bydłem, sposób traktowania go oraz produkcja żywności z jego udziałem to problem całej branży – producentów, ubojni, służb inspekcji weterynaryjnej, a finalnie także konsumenta. 14 lutego 2019 r. zaplanowano w Łochowie pod Warszawą konferencję dotyczącą bezpieczeństwa żywności w kontekście przemysłu mięsnego. Organizowana przez Związek Polskie Mięso konferencja będzie idealną okazją na podjęcie tematu handlu chorym i martwym bydłem oraz opracowanie sposobów przeciwdziałania podobnym praktykom.

Więcej o:
Komentarze (201)
Polska branża mięsna boi się spadku zamówień. Chce kamer w ubojniach
Zaloguj się
 • dust-in-the-wind

  Oceniono 46 razy 46

  a w internecie dalej pełno ogłoszeń "bydło pourazowe kupię" i powtarzające się nr telefonu! Tak trudno tych szmaciarzy wyłapać? Gdyby w necie podać jakąś groźbę pod adresem polityka z Pis - za godzinę policja kopałaby mi w drzwi.

 • marcin-tgbyhn

  Oceniono 32 razy 32

  woj lubuskie, duży zakład produkujący susz jajeczny. Do suszu idą jajka: spleśniałe, obsrane przez kury i myszy, zabrudzone. Pracowałem, widziałem. Wy to jecie w produktach ciastkarskich. Smacznego.

 • jow_c

  Oceniono 28 razy 28

  A może za poświadczenie nieprawdy dożywotnio zabierać prawo wykonywania zawodu przez lekarza weterynarii, który powinien być na miejscu i sprawdzać osobiście każdą partię mięsa. A dla właściciela i dyrektora/prezesa bezwarunkowa kara więzienia. I wiem jak to brzmi, ale zdrowie jest najważniejsze - dla pracownika który ujawnilby taki proceder extra roczna pensja z konta właściciela ubojni. I myślę, że nie trzeba żadnych kamer, bo znając życie akurat będą popsuje.

 • didej007

  Oceniono 26 razy 26

  Mówić bydlaki o sadystycznych właścicielach nielegalnych ubojni to obrażać bydło.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 23 razy 23

  Sol drogowa , odswiezanie produktow teraz "to" .................... i nie ma uklaranych ..................

 • skruszonybankster

  Oceniono 22 razy 20

  Całe to rolnictwo to jeden wielki syf. Jednym dziki przeszkadzają, drudzy oszuści a trzeci pazerni co drogi blokują bo im Unia za mało kasy w dupy pakuje.

 • 2doxa

  Oceniono 19 razy 19

  Mamy tyle instytucji kontrolnych, miliardy urzędasów, ciągłe kontrole. I nie potrafią wyłapać takiej afery, aż nie pierd0lnie z wielkim hukiem. Państwo z tektury!

 • adok1103

  Oceniono 17 razy 17

  Przecież oni o tym dobrze wiedzą a teraz udają zaskoczonych a co jest z przeterminowanymi jajami taki sam proceder

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 17

  Gdyby ten film widziano w całej EU nie chciał bym być w skórze tych panów z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Tu nie pomoże żaden prezes...To jest wizerunkowy Armageddon dla całej branży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX