KNF komentuje brexit i ostrzega: ryzyko "wystąpienia działań o charakterze przestępczym"

Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się do kwestii brexitu i jego wpływu na rynek finansowy. Przestrzegła też przed oszustami, którzy mogą chcieć wykorzystać niepewność związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.
Zobacz wideo

Brexit budzi wiele wątpliwości i obaw. Po pierwsze dlatego, że jest to sytuacja bez precedensu, a po drugie ponieważ nadal nie wiadomo, jak rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską będzie wyglądać.

Czytaj więcej: Brexit jak "Dzień świstaka". Po kolejnym głosowaniu May znów chce jechać na negocjacje do Brukseli

Brexit pod lupą KNF

Kwestii tej przygląda się też Komisja Nadzoru Finansowego. Według KNF najbardziej prawdopodobne w tym momencie są dwa scenariusze: wyjście Wielkiej Brytanii zgodnie z umową, a potem negocjacje handlowe oraz tzw. twardy brexit - czyli brexit bez porozumienia, który jest postrzegany jako najgorsza opcja.

Komisja Nadzoru Finansowego podkreśla w komunikacie, że współpracuje z różnymi urzędami i podmiotami na poziomie krajowym i międzynarodowym, żeby zbadać, jakie ryzyka niesie brexit, szczególnie ten bez umowy, dla rynku finansowego i jego uczestników.

W przypadku twardego brexitu podmioty finansowe z Wielkiej Brytanii utracą prawo do świadczenia usług na terytorium UE na podstawie dotychczasowych licencji czy zezwoleń. Będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Czyli będą mogły działać w Polsce dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego.

KNF ostrzega przez oszustami

Jest jeszcze ostrzeżenie. "W ocenie KNF należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu" - pisze Komisja. Dalej precyzuje, że klienci i inwestorzy powinni uważać na możliwość wyłudzenia danych czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych. KNF zapewnia też, że nadal będzie przyglądać się kwestiom związanym z brexitem, a szczególnie komunikacji z klientami.

Więcej o: