Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Rząd: Budynki są bezpieczne, będzie nowy program dociepleń

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada, że wkrótce może uruchomić nowy program ocieplania budynków z wielkiej płyty. Resort przeprowadził też kontrolę nieruchomości wykonanych w tej technologii.
Zobacz wideo

Instytut Techniki Budowlanej przebadał 300 nieruchomości wykonanych z tzw. "wielkiej płyty". Wyniki badań podsumowali na wspólnej konferencji dyrektor ITB dr inż. Robert Geryło i wiceminister Artur Soboń.

Wiceszef resortu Inwestycji i Rozwoju zapewnił, że budownictwo tego typu ma przed sobą przyszłość. 

Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia

- stwierdził wiceminister Artur Soboń cytowany przez resort w oficjalnym komunikacie.

Ocieplanie bloków będzie łatwiejsze

Resort zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach, które umożliwią finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji właśnie termomodernizacji. Potencjalna wartość takich inwestycji to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja - 17,2 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść nawet 7 mld zł. 

Przygotowujemy nowelizację ustawy termomodernizacyjnej, która wprowadzi 50 proc. premię na wzmocnienie połączeń warstw w płytach wielowarstwowych. Liczę, że ustawę zmienimy w pierwszej połowie tego roku, tak aby od drugiej połowy tego roku można było korzystać z dodatkowego wsparcia

- zapewnił Soboń w rozmowie z PAP. 

Instytut Techniki Budowlanej opracował też zalecenia, które mają ułatwić właścicielom kontrolę stanu budynków.

Czytaj też: Jest pomysł na obniżenie kosztów programu Mieszkanie Plus. W Polsce powstaną "fabryki domów"

W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. W lokalach zbudowanych w technologii wielkiej płyty żyje jedna trzecia Polaków. 

Więcej o: