Tajemniczy samolot powrócił do Rosji z Wenezueli. Na pokładzie powietrze, albo... 20 ton złota

Rosyjskie media potwierdzają, że tajemniczy samolot powrócił z Wenezueli do Moskwy. W całej historii jest jednak bardzo dużo sprzecznych informacji i wciąż tak naprawdę nie wiadomo, czy na jego pokładzie rzeczywiście znajdowało się 20 ton złota, czy też np. duża ilość amerykańskiej waluty.
Zobacz wideo

Z danych serwisu Flightradar wynika, że samolot rosyjskich linii Nordwind o numerze VP-BJG powrócił do Rosji z Wenezueli wczoraj po godz. 9 polskiego czasu. Wylądował na podmoskiewskim Wnukowie. 

Tajemniczy lot z Wenezueli do RosjiTajemniczy lot z Wenezueli do Rosji flightradar24.com

Według nieoficjalnych informacji, które z oczywistych względów trudno potwierdzić, na pokładzie maszyny mogło znajdować się 20 ton złota. Tak twierdzi Jose Guerra, jeden z wenezuelskich posłów związany wcześniej z tamtejszym bankiem centralnym. 

Cenny kruszec miałby zostać wywieziony w celu zapewnienia przetrwania wenezuelskiemu prezydentowi, który ma coraz większe problemy z utrzymaniem władzy. 

Od kilku dni w Wenezueli toczy się bowiem zacięta walka o przywództwo. 23 stycznia, lider opozycji Juan Guaido ogłosił się prezydentem kraju, ale wcześniej, 10 stycznia oficjalnie zaprzysiężony po wyborach został Nicolas Maduro. Guaido uznały USA, a po nich inne państwa, nie tylko z regionu - łącznie 20.

Unia Europejska na razie wspiera Guaido, wzywając Maduro do przeprowadzenia kolejnych, wolnych wyborów - na co ten się nie zgadza. Ma poparcie kilku państw, w tym przede wszystkim Rosji, Turcji i Kuby. 

To nie pierwsza taka misja?

"Nowaja Gazieta" z kolei twierdzi, że pomiędzy Moskwą i Caracas transportowy Boeing 757 ze złotem na pokładzie kursował już dwukrotnie. Misje, których celem było prawdopodobnie wywiezienie z Rosji 30 ton złota należące do Wenezueli (ma tam być przechowywane od czasów Hugo Chaveza) miała miejsce w styczniu. 

Według rosyjskiej gazety po drodze do Wenezueli, samolot lądował w Dubaju, gdzie złoto zostało sprzedane i zamienione na gotówkę. Później, po wykonaniu dwóch międzylądowań (w Maroko oraz Wyspach Zielonego Przylądka) maszyna wylądowała w Caracas.  

Czytaj też: Bloomberg: Maduro próbował wycofać z Banku Anglii rezerwy złota Wenezueli za 1,2 mld dolarów

Rosja wspiera Maduro od dawna, także finansowo. Pożyczyła Wenezueli 3 mld dolarów i teraz rosyjskie ministerstwo finansów obawia się, że Caracas może mieć problem ze ich oddaniem. Na razie opóźnień nie ma, najbliższy termin spłaty przypada na koniec marca - chodzi o 100 mln dolarów.

Więcej o: