Historycznie niskie bezrobocie w UE. Polska na podium. Na pierwszym miejscu niepokonane Czechy

Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem najniższego bezrobocia w Unii Europejskiej - tak wynika z danych Eurostatu. Cała Wspólnota zanotowała najlepszy wynik w historii badań, czyli od 2000 roku.

Stopa bezrobocia w Polsce w grudniu wyniosła 3,5 proc. - podał unijny urząd statystyczny. Wyprzedzają nas tylko Niemcy z bezrobociem na poziomie 3,3 proc. i Czechy - 2,1 proc. Unijna średnia to 6,6 proc. i jest to najniższy poziom od 2000 roku, kiedy rozpoczęto publikację miesięcznych statystyk.

Na przeciwnym końcu listy znajdują się państwa południa Europy - Grecja, Hiszpania i Włochy, gdzie bezrobocie przekracza 10 proc.

Dane Eurostatu różnią się od tych, które publikuje polski Główny Urząd Statystyczny. To dlatego, że GUS i rząd biorą pod uwagę osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Natomiast według Eurostatu bezrobotny to tylko ten, który nie ma pracy, choć chciałby ją podjąć. Eurostat nie wlicza więc osób, które nie szukają aktywnie zatrudnienia.

Czytaj też: Ważna zmiana. Liczba Ukraińców płacących składki do ZUS spadła pierwszy raz w historii

Według GUS w grudniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,8 proc. Nieco więcej niż w listopadzie, ale w dalszym ciągu blisko historycznie niskiego poziomu.

Zobacz wideo
Więcej o: