Kiedyś na szczycie listy najbogatszych Polaków. Dziś jego dług do kupienia w internecie

Ryszard Krauze przez długie lata był jednym z najbogatszych polskich biznesmenów. Dziś musi się zmagać z długiem wystawionym na sprzedaż w internecie. Chodzi o 7,6 mln euro.
Zobacz wideo

Na dwóch stronach internetowych pojawiła się bowiem oferta zakupu zobowiązania Ryszarda Krauze, będącego przez lata jednym z najbogatszych polskich przedsiębiorców. Jest on winien, łącznie z odsetkami naliczanymi od roku 2010 7,6 mln euro. To równowartość ok. 32,5 mln zł.

Na stronie czytamy, że dług jest konsekwencją decyzji Trybunału Arbitrażowego w Mediolanie. W 2012 r. wydał on wyrok zasądzający zapłatę przez pana Ryszarda Krzysztofa Krauze odszkodowania za niewykonanie umowy. W 2016 roku wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności wyroku od polskiego sądu. Krauze próbował się bronić wnosząc kasację do Sądu Najwyższego, ten ją jednak odrzucił.

Twórca strony prosi o kontakt nie tylko osoby zainteresowane zakupem długu, ale i innych wysuwających roszczenia wobec biznesmena. 

Czytaj też: 100 najbogatszych Polaków stulecia. Niecodzienny ranking

Ryszard Krauze, znany polski biznesmen, to twórca między innymi Prokomu i Biotonu. Kilka lat temu przestał kierować pierwszą ze spółek. Stał też za Petrolinvestem, który w ostatnich latach ma problemy ze spłatą niektórych zobowiązań i otarł się o bankructwo. Majątek jednego z najbogatszych Polaków był swego czasu szacowany na 4,5 mld zł. 

Problemy Krauzego zaczęły się pogłębiać, gdy do władzy doszedł PiS. Biznesmen był przedmiotem wielu śledztw, w tym dotyczącego posłów Samoobrony, ówczesnego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Cień rzucony na Krauzego utrudnił mu działania w Polsce. Jego zagraniczne inwestycje w kilku wypadkach okazały się niewypałem. Dziś z imperium Krauzego zostało już niewiele. 

Więcej o: