Stany Zjednoczone zawieszają układ INF z Rosją. Europa zaniepokojona

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają traktat INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Zawarty w 1987 r. pakt z Rosją był kluczowym elementem europejskiego bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny.
Zobacz wideo

Zawieszenie paktu zaniepokoiło europejskich sojuszników, choć NATO oficjalnie poparło decyzję USA.

30 lat traktatu

Pojawiają się pytania o powrót do zimnowojennego wyścigu zbrojeń. Zawieszenie paktu ma wejść w życie w sobotę 2 lutego 2019 r. Rosja dostała 180 dni na powrót do pełnego respektowania zasad traktatu. W przeciwnym wypadku po upływie tego czasu USA oficjalnie zerwą pakt INF, powiedział sekretarz USA w czasie transmitowanej przez CNN konferencji.

 
Przez lata Rosja bez wyrzutów sumienia łamała warunki traktatu INF. Naruszenia ze strony Rosji spowodowały większe ryzyko dla milionów Europejczyków i Amerykanów. Naszym obowiązkiem jest odpowiednia reakcja

- powiedział Pompeo w Waszyngtonie. Informację powielił Biały Dom na Twitterze:

Sytuacja podbramkowa

Amerykańscy eksperci zbrojeniowi przy wsparciu specjalistów NATO zwracali od dłuższego czasu uwagę, że Rosja od kilku lat testuje pociski, które mogą naruszać ustalenia traktatu INF. Problematyczne były nie tylko rakiety 9M729 dla systemów "Iskander-M", ale też odpalane z morza rakiety przekraczające zasięg 2 tys. km. W opinii ekspertów mogą być w łatwy sposób przystosowane do użytku z wyrzutniami lądowymi.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję w odpowiedzi na znaczące zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, które stwarza Rosja potajemnie testując, produkując i rozmieszczając nowe systemy rakietowe 9M729

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Moskwie nie udało się przekonać państw NATO i USA, że jej pociski nie naruszają traktatu INF. Rosyjski resort obrony zapewniał, że rakiety nie przekraczają ustalonego zasięgu 500 km. Amerykanie zażądali zaprzestania produkcji rakiet oraz zniszczenia już istniejących. Rosja nie przystała na te warunki. Po ogłoszeniu przez USA zawieszenia traktatu INF Rada Północnoatlantycka wezwała Rosję do zmiany postępowania i powrót do respektowania zasad paktu w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Chciałem przekazać specjalne podziękowania naszym sojusznikom z NATO, którzy stali z nami ramię w ramię w zabiegach o przestrzeganie prawa i ochronę naszych obywateli. Ich solidarność jest dowodem na historyczną siłę i jedność NATO

- podkreślił Pompeo.


Zawarty w 1987 r. traktat INF mówi o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu. Zakazuje produkcji, składowania i rozmieszczania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów. Podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa traktat wszedł w życie 1 czerwca 1988 r. Jeśli Stany Zjednoczone i Rosja nie wypracują porozumienia, porozumienie przestanie obowiązywać jeszcze w 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (41)
Stany Zjednoczone zawieszają układ INF z Rosją. Europa zaniepokojona
Zaloguj się
 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 21 razy 5

  Ze co , ze ruSSkie czegos nieprzestrzega?
  przeciez kazde dziecko na Litwie , Finlandii, Ukrainie , Gruzjii, Polsce, Slowacji, Kazxhstanu ,Japonii , Koreii , Wietnamu , Laosu , Kuby i sto innych krajow wie ze ruS-Skim sie nie ufa bo to zlodzieje i bandyci...
  i chca to swoje gnojowisko rozprzestrzeniac na caly swiat

 • 1111pln

  Oceniono 27 razy 5

  Niech się katzapia zbroi... potem trzeba mieć za co to utrzymać. 😊😊😊
  Powtórka z Reagana...

 • mr.knox

  Oceniono 26 razy 4

  Brawo USA! Z kacapia “dyskutuje” sie tylko za pomoca batów.

 • ks-t

  Oceniono 27 razy 1

  DLa uczciwości należało, Gazeto napisać prawdę, a mianowicie że układ INF dotyczy rakiet nuklearnych i konwencjonalnych odpalanych Z LĄDU. Układ doprowadził do likwidacji lądowej wersji Pershingów (800 szt) i kilku typów rosyjskich (ok 1600 szt). Trump zerwał ten traktat pod pozorem , że rosyjskie rakiety będące na wyposażeniu okrętów wojennych mogą zostać PRZEROBIONE i w takim przypadku NARUSZAŁYBY warunki rozejmu INF. DLa uczciwości należy również napisać że Amerykanie od dawna dysponują takimi rakietami na morzu. Na przykład szereg wariantów Tomahawków. Sporny jest pocisk krótkiego zasięgu do ISKANDERA, który wg Amerykanów, po pewnych modyfikacjach mógłby osiągnąc odpowiedni zasięg. Ponadto istotna jest zmiana geopolityki. Zasięg od 500 do 5000 km miał znaczenie w okresie ZSRR. Obecnie Moskwa jest w zasięgu amerykańskich rakiet krótkiego zasięgu. Pisze to nie po to by usprawiedliwiać ruskich, ale by pokazać jak złożona jest to materia.

 • mazbip

  Oceniono 4 razy 0

  Gdy popatrzycie na kursy akcji firm zbrojeniowych USA (np. Lockheed Martin) to spadaly one w ubieglym roku. Od grudnia nagle gwaltowny wzrost. Amerykanie mowia ze Rosjanie "moga", Amerykanie tez "moga", dowodow nie ma zadnych. Co natomiast jasno i wyraznie widzimy to interesy gospodarcze firm amerykanskich. Sektor zbrojeniowy jest jednym z niewielu, ktory w USA jesczcze dobrze dziala, dzieki panstwowym zamowieniom. USA wydaje na zbrojenia tyle, ile 10 nastepnych krajow w tabeli razem wzietych. Widac ze to jeszcze nie starcza.

 • chamsolo

  Oceniono 4 razy 0

  Serce Rassiji jest w Moskwie ,pieniądze także .Serce Moskwy i Petersburga jest w bliskowschodnim mocarstwie atomowym .Dlatego też włodarze z Kremla i ich oligarchia mają zwykłych ruskich w głębokim ...poważaniu i będa dalej rujnować kraj aby tylko fabryki zbrojeniowe w ich rękach miały kontrakty i aby durny Iwan nie pomyśłał że bez Szamlowych Rotenbergów i Kantorów będzie lepiej .

 • wredek123

  Oceniono 18 razy -4

  Dla ludzi którzy wieżą , że to Rosja dąży za wszelka cenę do wojny , a Ameryka pragnie pokoju na świecie , określenie IDIOTA jest jednak wielkim komplementem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX