Nękanie dłużników ma być zakazane. Za telefony o świcie do więzienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ucywilizować proces windykacji długów. Za nękanie wierzycielowi grozić może nawet więzienie. Gdzie jednak przebiega granica pomiędzy egzekucją długu a łamaniem prawa? O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić sankcje dla osób i firm, które ściągając długi dopuszczają się nękania uchylających się od zapłaty należności. Kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia ma grozić za uporczywe egzekwowanie wierzytelności - donosi "Rzeczpospolita". 

Więzienie za telefony o świcie

Chodzi tu o sytuacje, które dziś znajdują się na granicy prawa. Zdarza się bowiem, że właściciel długu informuje o zobowiązaniu sąsiadów, współpracowników, rodzinę. Agresywni windykatorzy często dzwonią do dłużników jeszcze przed 6 rano, wysyłają im masową korespondencję. Zdarzają się bardziej dokuczliwe formy egzekucji - wielokrotne nachodzenie w domu, oklejanie drzwi, wywieszanie plakatów z informacją o długu. 

Ostre przepisy już funkcjonują

Inicjatywa resortu sprawiedliwości ma na celu uszczelnienie przepisów, które już dość precyzyjnie opisują to, co dopuszczalne w egzekwowaniu długów. Wierzyciela w żaden sposób nie można bowiem zastraszać, wywoływać u niego lęku, poniżać, naruszać prywatności. Naruszenia muszą mieć jednak charakter obiektywny, nie subiektywny - podobnie jest na przykład w przypadku pomówienia czy zniesławienia. 

Czytaj też: Dobra zmiana dla tysięcy Polaków. Długi szybciej się przedawnią. Ma to ukrócić ich "hodowanie"

Sprawę egzekucji długów reguluje też kodeks karny, który nazywa przestępstwem stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności. 

Kolejna inicjatywa resortu

Wprowadzenie sankcji za nękanie przy egzekucji długu to kolejna inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości, która ma na celu ochronę konsumentów. W zeszłym roku skróceniu uległ podstawowy okres przedawnienia długów - do sześciu z dziesięciu lat. Po upływie sześciu lat nie będzie można się domagać od konsumenta zaległego roszczenia. Tak samo wygląda to w przypadku, kiedy należności zostaną stwierdzone wyrokiem sądu i ich przedawnienie biegnie na nowo. Zmieniły się też zasady dotyczące zajmowania konta. 

Więcej o:
Komentarze (99)
Nękanie dłużników ma być zakazane. Za telefony o świcie do więzienia
Zaloguj się
 • liczbynieklamia

  Oceniono 43 razy 29

  Może lepiej zamiast tego wsadzać do więzienia za niepłacenie długów? A nie, przecież sam Prezes nie płaci...

 • owrank

  Oceniono 32 razy 22

  Już od jakiegoś czasu lepiej w tym kraju być bezrobotnym z dziećmi i mieszkać w mieszkaniu komunalnym a utrzymywać się tylko z zasiłków niż pracować, teraz też lepiej mieć 4 dzieci i mieć zapewniona emeryturę bez dnia pracy, a jakby zabrakło kaski na wodeczke i zakaske to trza wziąć kredyt bo w nowych regulacjach ani komornik ani windykator nic nie będzie mógł zrobić....

 • cezbak57

  Oceniono 21 razy 19

  W sprawie długów nie wolno. W sprawie zaproszeń na kupna pościeli/garnków/sprzętu medycznego//badań wszelakich i czego tam jeszcze nie wymyślą oczywiście wolno. Pomimo wielokrotnie wyrażanego sprzeciwu.

 • lblblblb

  Oceniono 28 razy 16

  Bliskie upadku jest państwo, które więcej uwagi poświęca ochronie ludzi nie spłacających swoich zobowiązań niż skutecznym sposobom egzekwowania długów. ( Oszuści i naciągacze nie posiadają się z radości i wdzięczności do PiS )
  No ale czego się nie robi przed wyborami dla ukochanego suwerena.

 • gabkwi

  Oceniono 15 razy 15

  "Za nękanie wierzycieli grozić może nawet więzienie."
  A kto nęka wierzyciela? Dłużnik?

 • atr8

  Oceniono 22 razy 14

  Niech uchwalą ustawę, że każdy pełnoletni obywatel ma prawo raz na 2 lata wziąć kredyt i go nie spłacać. Szybko skończą się długi, nie będzie kogo nękać i komornicy nie będą potrzebni.

 • gowno2017

  Oceniono 18 razy 12

  K... program DŁUG+, i niedługo Wenezuela+. J.. pańśtwo nierobów

 • zen0biusz

  Oceniono 14 razy 12

  "Mam dosyć tego twojego Freda, kruwa jego w d.pę zapiedrolona mać. Dzwoni do mnie codziennie o 6 rano i pyta o kasę. Nawet we Wronkach mnie tak wcześnie nie budzili."

 • sector23

  Oceniono 12 razy 10

  Czyli pan Austriak powinien mieć się teraz na baczności w kwestii roszczeń, wobec Wielkiego Dewelopera niewielkiego wzrostu.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX