Duńskie służby interweniowały. Dwaj pracownicy Huawei zatrzymani

W wyniku przeprowadzenia audytu w kopenhaskim oddziale Huawei stwierdzono niewłaściwe warunki zatrudnienia. Zatrzymano dwóch pracowników chińskiego koncernu.
Zobacz wideo

W czwartek duńskie służby zdecydowały się przeszukać biuro Huawei w Kopenhadze. W wyniku rutynowej kontroli oskarżono cztery osoby w związku z niewłaściwymi warunkami zatrudnienia oraz z podejrzeniem o łamanie przepisów dot. zezwoleń na pobyt w kraju. Dwie osoby pracujące w biurze Huawei są zatrzymane. Na ten moment nie jest znana ich narodowość. Kontrola miała charakter rutynowy i dotyczyła firm, które zatrudniają wielu obcokrajowców.

Na razie nie potwierdzono, czy zatrzymania w duńskim oddziale Huawei mają związek z podejrzeniami o działalność szpiegowską koncernu.

W styczniu ABW zatrzymała pracownika Orange Piotra D. i pracownika Huawei Weijinga W. w związku z oskarżeniami o szpiegostwo. Zarząd koncernu zwolnił mężczyznę, jednocześnie odpierając oskarżenia wobec Huawei o szpiegostwo na rzecz rządu Chin. Trwa postępowanie wyjaśniające.

Więcej o: