Rosja zapowiada wznowienie prac nad rakietami, które w przeszłości terroryzowały Europę

Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony Rosji rozpoczęcie prac nad rakietami, których do niedawna zabraniał układ INF. Po zawieszeniu porozumienia niebezpieczny wyścig zbrojeń może przybrać na sile.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rozpoczynają się prace nad rakietami zakazanymi do tej pory układem INF. Do tej pory ich produkcja była zabroniona na mocy porozumienia podpisanego w 1987 roku przez prezydenta Ronalda Reagana i sekretarza Michaiła Gorbaczowa. INF przyczynił się do zakończenia "zimnej wojny" i doprowadził do zniszczenie 2,6 tysiąca rakiet, które w każdej chwili mogły wywołać prawdziwe spustoszenie w Europie.

INF zawieszone, można wracać do zbrojeń

W sobotę Rosja i Stany Zjednoczone zawiesiły przestrzeganie traktatu o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu, wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych. Waszyngton oskarżył Moskwę o to, że od dawna dysponuje rakietami, które naruszają ustalenia układu INF. Natomiast Moskwa twierdzi, że zawiesiła przestrzeganie traktatu w odpowiedzi na działania Waszyngtonu.

INF zakładał nierozprzestrzenianie rakiet o zasięgu od 500 do 5 i pół tysiąca kilometrów tak zwanego „bazowania lądowego”.

Ogłaszając zawieszenie uczestnictwa w układzie rozbrojeniowym prezydent Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony rozpoczęcie prac nad nowoczesnymi typami rakiet, których produkcji zakazuje traktat INF. Według słów szefa resortu Siergieja Szojgu, prace nad taką bronią już się rozpoczynają. Minister poinformował, że chodzi o skrzydlate rakiety "Kalibr", które zostaną przystosowane do wystrzeliwania z wyrzutni naziemnych. Prace mają trwać dwa lata.

Czytaj też: Stany Zjednoczone zawieszają układ INF z Rosją. Europa zaniepokojona

Amerykanie twierdzą, że Rosja łamie zakaz

Według amerykańskich specjalistów i ekspertów NATO, Rosja dysponuje już rakietami zakazanymi przez INF. Jedną z nich jest pocisk 9M729, w który zostały wyposażone kompleksy "Iskander-M". W ogólnie dostępnych źródłach internetowych można znaleźć informacje wskazujące, że również skrzydlate rakiety typu "Kalibr" zostały przystosowane do wystrzeliwania z wyrzutni kompleksów "Iskander". Zdaniem amerykańskich analityków wojskowych, Moskwa dysponuje co najmniej ośmioma wyrzutniami mobilnymi takich rakiet.

Więcej o:
Komentarze (13)
Rosja zapowiada prace nad rakietami INF, które które kiedyś terroryzowały Europę
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Dla nas to nie ma specjalnego znaczenia, bo większość Polski znajduje się w zasięgu Iskanderów w okręgu Królewieckim.
  O co martwić ma się prawdziwą Europa.
  Dla USA mieć się nie zmienia.
  Oczywiście sytuacja jest gorsza dla Rosji.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 15 razy 3

  Iskanderami moskwa sama się chwali i wygraża nimi od dobrych paru lat, więc odrzucenie traktatu przez USA to dobre posunięcie, bo umożliwi jankesom reakcję. A sam wyscig zbrojeń nie musi byc taki straszny, wydrenuje rosyjski budżet, tak jak kiedys sowiecki, będzie mniej środków na inne cele, zostaną jeszcze bardziej w tyle za rozwiniętym światem.

 • ri-pi

  Oceniono 4 razy 2

  "Rosja zapowiada wznowienie prac nad rakietami, które w przeszłości terroryzowały Europę" - a co ma zrobić , Przecież to rudy za oceanu zerwał porozumienie. Ma wchodzić w tyłek USA tak jak to robią inne kraje

 • marcinmarcin12

  Oceniono 8 razy 2

  Maja od dawna, wszak ostrzeliwali Syrie z Morza kaspijskiego tyle, ze z kutrow. Nie ma problemu z przeniesieniem tego miedzy budynki elektrowni atomowej w Kaliningradzie.

 • czarnyminio

  Oceniono 10 razy 2

  Przeciętna długość życia Rosjanina 66 lat a nadal myślą jak jeszcze obniżyć ten wiek.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz 1

  >'W sobotę Rosja i Stany Zjednoczone zawiesiły przestrzeganie traktatu o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu, wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych.'

  Nie Stany Zjednoczone. Agent 'Zloty Deszcz' Trump zawiesil zgodnie z wytycznymi Wladymira.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiaj w Juesej Kongresie najwazniejsze przemowienie Agenta ps. 'Zloty Deszcz' Trumpa. O murze z Meksykiem.

 • menel13

  Oceniono 5 razy 1

  I dobrze. Więcej na rakiety to mniej na drogi i szkoły.

 • kolona

  Oceniono 6 razy 0

  Trzeba wysłać specjalne podziękowania Ameryce a szczególnie Trumpowi za wzbudzenie upiorów. Najważniejsze, by przemysł zbrojeniowy Ameryki przynosił krocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX