Rosja zapowiada wznowienie prac nad rakietami, które w przeszłości terroryzowały Europę

Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony Rosji rozpoczęcie prac nad rakietami, których do niedawna zabraniał układ INF. Po zawieszeniu porozumienia niebezpieczny wyścig zbrojeń może przybrać na sile.
Zobacz wideo

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rozpoczynają się prace nad rakietami zakazanymi do tej pory układem INF. Do tej pory ich produkcja była zabroniona na mocy porozumienia podpisanego w 1987 roku przez prezydenta Ronalda Reagana i sekretarza Michaiła Gorbaczowa. INF przyczynił się do zakończenia "zimnej wojny" i doprowadził do zniszczenie 2,6 tysiąca rakiet, które w każdej chwili mogły wywołać prawdziwe spustoszenie w Europie.

INF zawieszone, można wracać do zbrojeń

W sobotę Rosja i Stany Zjednoczone zawiesiły przestrzeganie traktatu o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu, wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych. Waszyngton oskarżył Moskwę o to, że od dawna dysponuje rakietami, które naruszają ustalenia układu INF. Natomiast Moskwa twierdzi, że zawiesiła przestrzeganie traktatu w odpowiedzi na działania Waszyngtonu.

INF zakładał nierozprzestrzenianie rakiet o zasięgu od 500 do 5 i pół tysiąca kilometrów tak zwanego „bazowania lądowego”.

Ogłaszając zawieszenie uczestnictwa w układzie rozbrojeniowym prezydent Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony rozpoczęcie prac nad nowoczesnymi typami rakiet, których produkcji zakazuje traktat INF. Według słów szefa resortu Siergieja Szojgu, prace nad taką bronią już się rozpoczynają. Minister poinformował, że chodzi o skrzydlate rakiety "Kalibr", które zostaną przystosowane do wystrzeliwania z wyrzutni naziemnych. Prace mają trwać dwa lata.

Czytaj też: Stany Zjednoczone zawieszają układ INF z Rosją. Europa zaniepokojona

Amerykanie twierdzą, że Rosja łamie zakaz

Według amerykańskich specjalistów i ekspertów NATO, Rosja dysponuje już rakietami zakazanymi przez INF. Jedną z nich jest pocisk 9M729, w który zostały wyposażone kompleksy "Iskander-M". W ogólnie dostępnych źródłach internetowych można znaleźć informacje wskazujące, że również skrzydlate rakiety typu "Kalibr" zostały przystosowane do wystrzeliwania z wyrzutni kompleksów "Iskander". Zdaniem amerykańskich analityków wojskowych, Moskwa dysponuje co najmniej ośmioma wyrzutniami mobilnymi takich rakiet.

Więcej o: