Nowa moneta rocznicowa NBP jest wykonana ze srebra próby 925 przy użyciu stempla lustrzanego. Waży niewiele ponad 14 g i ma średnicę 32 mm.
Moneta o nominale 10 zł upamiętnia dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami podpisany w lutym 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego. Archiwa Państwowe już zdążyły pochwalić się informacją za pośrednictwem Twittera.
Dokument ten stanowił podstawę prawną utworzenia i funkcjonowania archiwów w odrodzonej Rzeczypospolitej. Zastąpił on Reskrypt Rady Regencyjnej w tej sprawie, wydany 31 lipca 1918 r. Dekret zawiera dziesięć rozdziałów poświęconych organizacji i zadaniom budowanej od podstaw sieci archiwów państwowych. Tworzono je w okresie bardzo trudnym dla młodego państwa, bez odpowiedniej infrastruktury technicznej i zaplecza niezbędnego do ich sprawnego działania
- napisał o monecie dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Na awersie dziesięciozłotówki widnieją regały służące do przechowywania archiwów. Centralną część rewersu zdobi z kolei motyw drzewa, którego jedna połowa wygląda tradycyjnie, a druga przypomina płytkę obwodu drukowanego.
Centralną część monety wypełnia wizerunek drzewa, którego prawa część ma charakter tradycyjny, a lewa nawiązuje do świata technologii cyfrowej. Z jednej strony symbolizuje ono trwałość tradycji, osadzenie w przeszłości zapisanej w archiwaliach. Z drugiej strony stanowi odniesienie do przyszłości, do cyfryzacji zasobów
- czytamy w broszurze NBP prezentującej monetę.
To jedna z kilku rocznicowych monet przygotowanych w ostatnim czasie przez Narodowy Bank Polski. 24 stycznia 2019 r. do obiegu trafiła dziesięciozłotówka z okazji 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego. Ponadto, 8 lutego pojawi się moneta upamiętniająca Sejm Ustawodawczy 1919-1922.