Spółka Srebrna miała milionowe zyski i oszczędności. Dziennikarze przeanalizowali jej sprawozdanie

Srebrna miała zlecić przygotowania do budowy wieżowca austriackiemu biznesmenowi, opisanemu na tzw. taśmach Jarosława Kaczyńskiego. Nagrania ujawniła "Gazeta Wyborcza".  Dziennikarze TVN dotarli do sprawozdania finansowego firmy.
Zobacz wideo

Z dokumentów firmy wynika, że tylko w 2017 roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 1,7 mln zł. To ostatnie dostępne sprawozdanie w KRS. W 2016 roku zysk wyniósł 2,36 mln zł. Dziennikarze TVN przeanalizowali raporty finansowe m.in. z Maciejem Gutowskim dziekanem naczelnej rady adwokackiej w Poznaniu, profesorem w katedrze prawa cywilnego, handlowego i ubezpieczeniowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z analizy wynika, że spółka jest w dobrej kondycji, ma spore kapitały własne. Srebrna dysponuje też środkami pieniężnymi w wysokości 13 mln zł według sprawozdania finansowego z 2017 roku. 

Na czym zarabia Srebrna?

Srebrna posiada w Warszawie kilka budynków, dzięki czemu osiąga przychody z wynajmu nieruchomości. Nieruchomości, które wieczyście użytkuje, mogą być warte ok. 20 mln zł. Przy czym księgowo są one mniej warte ze względu na amortyzację. Jeden z nich znajduje się w Alejach Jerozolimskich 125/127. Dziennikarka "Czarno na białym" zadzwoniła, żeby dowiedzieć się o ceny wynajmu. Usłyszała, że to 70 złotych za metr kwadratowy netto. Drugi budynek to wspomniana Srebrna 16. A trzeci znajduje się przy ulicy Nowogrodzkiej. 

Czytaj więcej: Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS grozi "Wyborczej"

Medialne imperium

Spółka powiązana z PiS jest również zaangażowana w projekty medialne. Ma udziały w Słowie Niezależnym, wydawcy m.in. portalu niezależna.pl oraz spółce Forum stojącej m.in. za "Gazetą Polską Codziennie". Warto zaznaczyć, że Grzegorz Jacek Tomaszewski, który towarzyszył austriackiemu biznesmenowi podczas spotkania, z którego nagranie opublikowała "Wyborcza", to cioteczny brat prezesa PiS. Jest członkiem rady nadzorczej spółki Srebrna, a także prezesem zależnej od Srebrnej spółki Forum. 

 

Informacje z KRS o spółkach Srebrna, Nuneaton i Instytucie im. Lecha KaczyńskiegoInformacje z KRS o spółkach Srebrna, Nuneaton i Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego Grafika: Marta Kondrusik

Czytaj też: Spółki i fundacje wokół Srebrnej. Kto miał budować dwie wieże w Warszawie
Budynki warte miliony

Czytaj też: Srebrna, czyli najcenniejszy skarb PiS? Ile wart jest majątek spółki, jak powstała, co chce budować

Historia Srebrnej

W 1995 roku prasowa "Solidarność" powołała do życia spółkę o nazwie Srebrna. Przekazała posiadany majątek składający się głównie z nieruchomości wcześniej otrzymany na skutek likwidacji państwowej spółdzielni "Prasa-Książka Ruch". Wśród budynków znalazły m.in. dawne zakłady graficzne, dziś siedziba partii PiS, budynek przy al. Jerozolimskich i budynek na ulicy Srebrnej, ok. 1,5 km od Pałacu Kultury. To właśnie na tej działce, w miejsce XIX-wiecznego budynku, miałby stanąć wieżowiec PiS. 

Głównym udziałowcem Srebrnej jest natomiast Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, a szefem w radzie nadzorczej tej fundacji jest Jarosław Kaczyński. Prezesem zarządu w Srebrnej jest Małgorzata Kujda. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", przed wyborami Srebrną kierował jej mąż Kazimierz Kujda. Po wyborach w 2015 r. został on prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zarządzie Srebrnej zasiadają ludzie od lat związani z Jarosławem Kaczyńskim, czyli Janina Goss i Jacek Cieślikowski. Goss pożyczyła między innymi pieniądze prezesowi PiS, Cieślikowski jest warszawskim radnym PiS, wcześniej był asystentem prezesa Kaczyńskiego.

 

Więcej o: