Spółka Srebrna miała milionowe zyski i oszczędności. Dziennikarze przeanalizowali jej sprawozdanie

Srebrna miała zlecić przygotowania do budowy wieżowca austriackiemu biznesmenowi, opisanemu na tzw. taśmach Jarosława Kaczyńskiego. Nagrania ujawniła "Gazeta Wyborcza".  Dziennikarze TVN dotarli do sprawozdania finansowego firmy.

Z dokumentów firmy wynika, że tylko w 2017 roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 1,7 mln zł. To ostatnie dostępne sprawozdanie w KRS. W 2016 roku zysk wyniósł 2,36 mln zł. Dziennikarze TVN przeanalizowali raporty finansowe m.in. z Maciejem Gutowskim dziekanem naczelnej rady adwokackiej w Poznaniu, profesorem w katedrze prawa cywilnego, handlowego i ubezpieczeniowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z analizy wynika, że spółka jest w dobrej kondycji, ma spore kapitały własne. Srebrna dysponuje też środkami pieniężnymi w wysokości 13 mln zł według sprawozdania finansowego z 2017 roku. 

Na czym zarabia Srebrna?

Srebrna posiada w Warszawie kilka budynków, dzięki czemu osiąga przychody z wynajmu nieruchomości. Nieruchomości, które wieczyście użytkuje, mogą być warte ok. 20 mln zł. Przy czym księgowo są one mniej warte ze względu na amortyzację. Jeden z nich znajduje się w Alejach Jerozolimskich 125/127. Dziennikarka "Czarno na białym" zadzwoniła, żeby dowiedzieć się o ceny wynajmu. Usłyszała, że to 70 złotych za metr kwadratowy netto. Drugi budynek to wspomniana Srebrna 16. A trzeci znajduje się przy ulicy Nowogrodzkiej. 

Czytaj więcej: Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS grozi "Wyborczej"

Medialne imperium

Spółka powiązana z PiS jest również zaangażowana w projekty medialne. Ma udziały w Słowie Niezależnym, wydawcy m.in. portalu niezależna.pl oraz spółce Forum stojącej m.in. za "Gazetą Polską Codziennie". Warto zaznaczyć, że Grzegorz Jacek Tomaszewski, który towarzyszył austriackiemu biznesmenowi podczas spotkania, z którego nagranie opublikowała "Wyborcza", to cioteczny brat prezesa PiS. Jest członkiem rady nadzorczej spółki Srebrna, a także prezesem zależnej od Srebrnej spółki Forum. 

 

Informacje z KRS o spółkach Srebrna, Nuneaton i Instytucie im. Lecha KaczyńskiegoInformacje z KRS o spółkach Srebrna, Nuneaton i Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego Grafika: Marta Kondrusik

Czytaj też: Spółki i fundacje wokół Srebrnej. Kto miał budować dwie wieże w Warszawie
Budynki warte miliony

Czytaj też: Srebrna, czyli najcenniejszy skarb PiS? Ile wart jest majątek spółki, jak powstała, co chce budować

Historia Srebrnej

W 1995 roku prasowa "Solidarność" powołała do życia spółkę o nazwie Srebrna. Przekazała posiadany majątek składający się głównie z nieruchomości wcześniej otrzymany na skutek likwidacji państwowej spółdzielni "Prasa-Książka Ruch". Wśród budynków znalazły m.in. dawne zakłady graficzne, dziś siedziba partii PiS, budynek przy al. Jerozolimskich i budynek na ulicy Srebrnej, ok. 1,5 km od Pałacu Kultury. To właśnie na tej działce, w miejsce XIX-wiecznego budynku, miałby stanąć wieżowiec PiS. 

Głównym udziałowcem Srebrnej jest natomiast Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, a szefem w radzie nadzorczej tej fundacji jest Jarosław Kaczyński. Prezesem zarządu w Srebrnej jest Małgorzata Kujda. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", przed wyborami Srebrną kierował jej mąż Kazimierz Kujda. Po wyborach w 2015 r. został on prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zarządzie Srebrnej zasiadają ludzie od lat związani z Jarosławem Kaczyńskim, czyli Janina Goss i Jacek Cieślikowski. Goss pożyczyła między innymi pieniądze prezesowi PiS, Cieślikowski jest warszawskim radnym PiS, wcześniej był asystentem prezesa Kaczyńskiego.

 

Więcej o:
Komentarze (256)
Spółka Srebrna miała milionowe zyski i oszczędności. Dziennikarze przeanalizowali jej sprawozdanie
Zaloguj się
 • martha.wise

  Oceniono 87 razy 85

  .
  Czyli pieniądze, które dostaje Gazeta Polska na reklamy np Energi, trafiają po paru zakrętach do pana Jarosława Kaczyńskiego.

  Facet ma głowę do interesów.

 • damtek

  Oceniono 84 razy 80

  Dziś za radą doradców zamknęliśmy z żoną wszystkie konta i rachunki w @BankPekaoSA. Nie można mieś zaufania do banku, który szasta pieniędzmi klientów kredytując polityczne zamówienia bez solidnego zabezpieczenia. A prezes jest na każde skinięcie szeregowego posła partii władzy.
  Kruk Moses/twitter

 • yo1pek

  Oceniono 58 razy 58

  Cholerni dziennikarze. Żyć nie dają.....W 21 wieku, w dużym europejskim państwie, mamy MAFIĘ uwłaszczoną na majątku państwowym. Jak "sutener" wybierze to towarzystwo na następne 4 lata to rzeczywiście zostanie chooy, doopa i kamieni kupa. Państwo w ruinie....

 • dziadwawelski

  Oceniono 49 razy 49

  Leszko Kaczyński był "oddelegowany" ze Srebrnej do warszawskiego magistratu a później na Krakowski Przedmieście aby wyczyścić sprawy działek pod działalność developerską ;-))) Uczciwy towarzysz ;-)))

 • biesczad1

  Oceniono 42 razy 42

  Układ Zamknięty II - PiS na swoim...

 • antoszek22

  Oceniono 37 razy 37

  Jaro Baba i 40 słupów .
  Nowa wersja legendy jak od biedaka zostać miliarderem .
  Wystarczy zabrać złodziejom i komunistom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX