Nawet wyborcy PiS dostrzegają nierzetelność TVP Info i "Wiadomości". Najnowszy sondaż

W najnowszym sondażu dotyczącym rzetelności stacji i programów telewizyjnych najgorzej wypadają TVP Info i "Wiadomości". Problem dostrzegają nawet wyborcy PiS.
Zobacz wideo

Sondażowania IBRiS przeprowadziła sondaż dotyczący rzetelności poszczególnych stacji telewizyjnych i programów informacyjnych. Z badania opublikowanego na łamach "Rzeczpospolitej" wynika, że najgorzej oceniana jest TVP.

W przypadku "Wiadomości" 50 proc. badanych, odpowiedziało, że rzetelność stacji ocenia źle. Przeciwnego zdania było 29,1 proc. ankietowanych. Kanał TVP Info źle oceniany jest przez 43,2 proc., pozytywną opinię wyraziło 29,7 proc. osób. 

Obiektywizm programu jest wątpliwy nawet dla niektórych wyborców PiS. 15 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości źle ocenia "Wiadomości", 8 proc. - TVP Info.

TVN i Polsat oceniane znacznie lepiej

TVN24 cieszy się znacznie wyższym zaufaniem. Stację pozytywnie ocenia 54,3 proc. ankietowanych. Nierzetelność zarzuca jej 18,3 proc. osób. "Fakty" nie budzą zastrzeżeń u 56,3 proc. osób, przeciwnego zdania jest 22,5 proc. badanych.

Czytaj też: "Wiadomości" pokazały wizerunek osób protestujących pod TVP. Czy naruszyły RODO? Pytamy ekspertów

Polsat budzi z kolei najmniej złych skojarzeń. Stacja Polsat News pozytywnie oceniana jest przez 45,7 proc. osób, negatywnie jedynie przez 12 proc. To najlepszy wynik w sondażu. Podobny wynik odnotowały "Wydarzenia" - 59,3 proc. osób uważa je za rzetelne, przeciwnego zdania jest 11,4 proc. ankietowanych. 

Z badań IBRiS wynika też, że 30-40 proc. badanych nie wie, jak ocenić rzetelność danej stacji. 

Kompletna zamiana miejsc

Różnice w ocenie poszczególnych stacji są znaczące. Dla porównania w roku 2012 TVP, TVN i Polsat w badaniach dotyczących rzetelności programów informacyjnych wypadły one podobnie do siebie. W sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej średni poziom ocen w przypadku trzech stacji wyniósł 3,57-3,61 (w skali od 1 do 5).

embed

Bezstronność programów informacyjnych była oceniana wysoko - w przypadku Polsatu było to 51 proc., TVN 45 proc., TVP 44 proc.

Więcej o: