Czytelnicy Gazeta.pl mają świetny pomysł na segregowanie śmieci. Symbole na opakowaniach

Temat segregowania śmieci po raz kolejny wywołał spory odzew ze strony naszych Czytelników. Wielu z nich popiera ideę sortowania odpadów i ma ciekawe pomysły, jak ten proces usprawnić.
Zobacz wideo

Od stycznia 2019 w całym kraju zaczęły obowiązywać nowe zasady segregacji śmieci. W ciągu najbliższych miesięcy na osiedlach i przy domach powinny pojawić się nowe pojemniki. W miejscach, w których wszystko jest jeszcze po staremu, zmieni się to w niedalekiej przyszłości.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. osobny kubeł na odpady organiczne. Jakie nowości jeszcze na nas czekają? O tym napisaliśmy w oddzielnym materiale. Staraliśmy się rozwiać w nim wszystkie wątpliwości pojawiające się w związku z obowiązkiem segregowania śmieci. Temat spotkał się z wielkim odzewem naszych Czytelników.

PRZECZYTAJ: Paragony do papieru? Błąd. Oto, co musisz wiedzieć o nowych zasadach segregowania śmieci 

Część komentujących twierdzi, że segregacja odpadów wcale nie jest prostym zadaniem, a dla mieszkańców bloków jest wręcz niewykonalna. 

Mam eleganckie "M3" na trzecim piętrze w bloku bez windy. Gdzie ja mam segregować te wszystkie gatunki papieru, szkła, plastiku. To będzie jakaś wariacja. W mieszkaniu, na balkonie, a może na korytarzu?

- pyta czytelnik. 

Inny wciąż ma sporo wątpliwości dotyczących tego, jak postępować z poszczególnymi odpadami. 

Skomplikowane regulaminy nie działają. Istnieje masa produktów, których nie da się sklasyfikować. Np. gdzie wyrzucić "papierek" po batoniku albo czekoladzie, zrobiony z czegoś pomiędzy papierem a folią? Jak to odróżnić? Co zrobić z olejem po frytkach? (...) Dlaczego mięso nie nadaje się do odpadów Bio?

- pyta komentujący. 

Czytelnicy Gazeta.pl mają własne pomysły

W dyskusji pojawiły się też ciekawe głosy dotyczące tego, jak segregowanie śmieci ułatwić. 

Najtrudniej ocenić to, co mamy wyrzucić. Czy ten papier jest błyszczący, czy powleczony folią? Powinien być obowiązek znakowania opakowań przez producentów -  jak je recyklingować

- stwierdza czytelnik naszego portalu. 

Najprościej byłoby nakazać producentom umieszczać na opakowaniu informację, jakim typem śmiecia jest dane opakowanie czy produkt

- postuluje komentujący. 

Podobnych głosów jest więcej.

Na wszystkich opakowaniach powinny być kolorowe oznaczenia, do którego pojemnika wyrzucać. To ułatwiłoby selekcję.

Jak działa segregacja śmieci?

Wśród komentarzy pojawiają się również zarzuty o to, że segregowanie odpadów nie ma sensu.

Koniec końców przyjedzie śmieciarka, wrzuci wszystko do jednego kontenera zbiorczego w sortowni odpadów, żeby od nowa segregować.

- czytamy w jednym z komentarzy. 

W rzeczywistości sytuacja wygląda inaczej. Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro, firmy specjalizującej się m.in. w wywozie odpadów komunalnych i budowlanych, w rozmowie z naszą redakcją wyjaśnił, że nie powinniśmy się martwić, kiedy po różne rodzaje odpadów przyjeżdża jedna śmieciarka.

Każda frakcja odpadów - np. papier, plastik, szkło czy odpady zmieszane - odbierana jest przez inną śmieciarkę lub przez specjalną wielokomorową śmieciarkę, w której nie dochodzi do zmieszania poszczególnych rodzajów odpadów.

- wyjaśnił.

Co dzieje się z opadami?

Wszystkie odpady, jakie wyrzucamy, trafiają do sortowni. Tam dzieli się je na poszczególne surowce wtórne, tj. opakowania z aluminium, opakowania z metali, butelki PET, papier, karton itd. Dzięki temu powstają odpady przekazywane dalej do recyklingu, co minimalizuje ilość odpadów składowanych na składowiskach.

Czytaj też: Śmieci coraz droższe. Rząd chce, by gminy dopłacały do opłat

***

Komentarze czytelników to bardzo ważny element naszego portalu. To właśnie dzięki nim powstał ten artykuł. Dziękujemy i zachęcamy do merytorycznej i kulturalnej dyskusji.

Więcej o:
Komentarze (173)
Czytelnicy Gazeta.pl mają świetny pomysł na segregowanie śmieci. Symbole na opakowaniach
Zaloguj się
 • polak66maly

  Oceniono 28 razy 26

  w Niemczech sa tylko 3 pojemniki: Bio, papier i wszystko pozostale. A butelki szklane i plastikowe oddajesz w sklepie. Nic sie nie wala po pijaczkach, bo kaucja. I dziala!

 • remo29

  Oceniono 28 razy 14

  Mam taką kuchnię, że nie mam gdzie postawić zgrzewki wody, więc chętnie jebnę sobie 5 pojemników na śmieci. Najwyżej lodówkę machnę na balkon.

 • kadykianus

  Oceniono 29 razy 13

  Tu nie chodzi o to, ze nie moge spamietac zasad (prosze mnie nie obrazac) tylko o to, ze nie mam w kuchni miejsca na 5 pojemnikow. Po drugie: dwa kubly na odpady organiczne sprawiaja, ze wolniej beda sie zapelnialy. To spowoduje smrod w mieszkaniu. Tak trudno sie tego domyslec wymyslajac idiotyczne zasady?

  No i to nieszczesne mieso. Dlaczego ogryzek albo skorka z pomaranczy jest BIO a mieso nie? Kto to wymysla!

  Ps. Wlasnie naszly mnie watpliwosci, czy skorka z pomaranczy ma trafiac tam, gdzie ogryzek...

 • albrecht_kalba

  Oceniono 20 razy 10

  Przecież nie chodzi o to, by ułatwiać życie ludziom. Chodzi o to, by ułatwiać życie pewnym określonym grupom ludzi.

  Mudmy się.

 • bjuras

  Oceniono 11 razy 9

  Ogromna większość tu komentujących nie widziała nigdy składowiska odpadów.
  W porównaniu z minionymi latami /choćby dziewięćdziesiątymi ub. wieku/ góra odpadów rośnie dużo wolniej, choć odpadów /statystycznie/ przybywa. Jesteśmy opóźnieni w infrastrukturze odzyskowej w stosunku do starej UE, ale dystans się zmniejsza.
  Nikt za nas nie posegreguje i nie odzyska odpadów. Musimy to robić dla siebie i przyszłych pokoleń. Nawyk segregowania i nieśmiecenia musimy sobie utrwalić.

 • ikar.ka

  Oceniono 9 razy 9

  U nas od początku tak każą segregować, ale są dwa problemy: 1. pojemników trzeba szukać, gdyż nie wszystkim wspólnotom podstawiane są wszystkie typy, 2. we wspólnocie jest mnóstwo ludzi, w tym słoiki i menele, którzy mają w nosie segregację, pudełka po pizzy porzucają na korytarzu - inni mogą segregować, a oni do papieru wrzucają wszystko i co? Straż miejska ma to w nosie. Jak coś, to ukarzą wspólnotę. Sami mamy załatwiać sprawę?

 • panbies

  Oceniono 14 razy 8

  Spoko. Na 22 kawalerki 5 pojemników na śmieci się zmieści:)

 • fantomas40

  Oceniono 7 razy 7

  Ja mam zajebisty pomysł na śmieci. W marketach torebki tylko z szarego papieru, a butelki,słoiki i pojemniki tylko ze szkła zero plastiku . Oczywiście butelki skupne .

 • loyer1

  Oceniono 9 razy 7

  Śmieci segreguje się na palne i niepalne. Ponadto te palne dzielą się jeszcze na palne w dzień i palne w nocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX