Jak wypisać się z PPK? Wzór deklaracji zaskakuje. "Będzie makabryczny problem praktyczny"

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór oświadczenia o rezygnacji z wpłat do Pracowniczego Planu Kapitałowego. Jego treść jest jednak zastanawiająca. Aby wypisać się z PPK, trzeba będzie sześć razy zadeklarować, że świadomie rezygnuje się z dobrodziejstw programu. Oświadczenie może budzić także wątpliwości interpretacyjne.
Zobacz wideo

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zacznie obowiązywać dla pierwszych firm - tych zatrudniających co najmniej 250 osób - od lipca br. Do PPK z zamysłu mają być zapisywani wszyscy pracownicy, ale jeśli ktoś nie będzie chciał z nich korzystać, będzie mógł złożyć deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat (jeszcze przed zapisaniem go do PPK przez pracodawcę, albo w każdym momencie już po zapisaniu).

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów pokazało projekt rozporządzenia, które wskazuje, jak taka pisemna deklaracja rezygnacji z wpłat na PPK będzie wyglądać. Projekt trafił do konsultacji, co oznacza, że nie jest jeszcze obowiązujący. Na razie czeka na opinię m.in. poszczególnych ministerstw, instytucji czy związków pracodawców. Niemniej w obecnej formie dokument budzi poważne wątpliwości.

Czytaj więcej: 

Pracownicze Plany Kapitałowe od podszewki. Ile można zarobić? Czy warto? Jak się wypisać? Tłumaczymy

Jak z natrętnej reklamy

Pierwszą kontrowersją jest sama treść deklaracji. Nie wystarczy, że pracownik chcący zaprzestać wpłat na PPK podpisze neutralne oświadczenie o treści np. "Rezygnuję z dokonywania wpłat do Pracowniczego Planu Kapitałowego". 

Taka osoba będzie musiała - poza "głównym" podpisem pod całą deklaracją - złożyć jeszcze sześć dodatkowych podpisów pod kolejnymi oświadczeniami, że "świadomie rezygnuje z możliwości uzyskiwania regularnych korzyści finansowych" - tj. m.in. rządowej wpłaty powitalnej i dopłat rocznych czy wpłat od pracodawcy.

DEKLARACJA REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZEGO
PLANU KAPITAŁOWEGO (wzór)DEKLARACJA REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZEGO PLANU KAPITAŁOWEGO (wzór) .

DEKLARACJA REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZEGO
PLANU KAPITAŁOWEGO (wzór)DEKLARACJA REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZEGO PLANU KAPITAŁOWEGO (wzór) .

Oczywiście, Ministerstwo Finansów ma prawo używać "języka korzyści" niczym pośrednicy finansowi. Nie mam też problemu z samą ideą PPK - mam nadzieję, że pomoże części Polaków zebrać pieniądze na godniejszą emeryturę. Być może nawet będzie to dla Polaków, jak mawia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, "interes życia". Należy tego wszystkim uczestnikom PPK życzyć.

Sama treść deklaracji - a także konieczność złożeniu podpisu pod każdym jej elementem z osobna - przywołuje jednak niestety na myśl niektóre cwane praktyki sprzedażowe. Deklaracja nie jest "sucha", "obiektywna", ale trochę podchwytliwa. Dosyć topornie sugeruje pracownikowi "przemyśl swoją decyzję jeszcze raz, zobacz z ilu korzyści rezygnujesz". Jednocześnie zgrabnie pomija te mniej atrakcyjne dla uczestnika PPK cechy tego rozwiązania - czyli np. że będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie, że będzie pokrywał koszty zaliczki na podatek dochodowy od wpłaty pracodawcy, czy że w zasadzie nie ma wpływu na politykę inwestycyjną w swoim PPK.

Ministerstwo Finansów może oczywiście rozporządzać co chce. Natomiast rzeczywiście ta deklaracja, jeśli się dobrze w nią wczytać, ma zniechęcić do rezygnacji. To takie trochę, powiedziałbym, sprzedażowe narzędzie

- komentuje dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

To może wprowadzić spory bałagan

Treść deklaracji to jedna jedna rzecz, i to w zasadzie mniej ważna. Jednym się wzór może podobać, innym nie, ale ktoś zdeterminowany, aby z PPK się wypisać, ze złożeniem oświadczenia i tak nie będzie miał kłopotu.

Pojawia się jednak znacznie bardziej ważki problem. Jak zwraca uwagę dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego, zmuszanie osoby do składania kilku oświadczeń jest błędem technicznym i może się skończyć kłopotami administracyjnymi.

To będzie makabryczny problem praktyczny. Jeżeli uczestnik podpisze tylko niektóre oświadczenia - np. że nie chce własnych wpłat, ale nie podpisze rezygnacji np. z wpłat pracodawcy, wpłaty powitalnej 250 zł itd., to co ma zrobić pracodawca?

- komentuje dr Wojewódka.

To problem interpretacyjny, prawny. Czy taka rezygnacja jest ważna i skuteczna? W jakim zakresie? Trochę Ministerstwo Finansów skomplikowało życie sobie i pracodawcom. Czy jeśli pracownik nie podpisze np. rezygnacji z wpłaty powitalnej, to potem państwo polskie może nie wpłacać tych 250 zł, jeśli inne warunki są spełnione?

- pyta nasz rozmówca.

Należy zwrócić uwagę także na inną rzecz. W pierwotnej wersji wzoru rezygnacji z wpłat na PPK - która była załącznikiem do projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych - konieczności złożenia aż sześciu podpisów pod różnymi oświadczeniami nie było. Wszystko załatwiał jeden podpis, i dokument nie wzbudzał wątpliwości interpretacyjnych.

.. .

Rozbudowana treść deklaracji, w tym oświadczenia, wynika z celu zapewnienia przejrzystości i kompletności w trakcie procesu dokonywania rezygnacji z wpłat do PPK oraz skutków z tym związanych dla uczestnika programu

- tłumaczy w uzasadnieniu najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów.

Pamiętaj! Deklaracja ważna tylko cztery lata

Warto przypomnieć, że raz złożone oświadczenie rezygnacji z wpłat na PPK będzie obowiązywało wyłącznie przez cztery lata. Później konieczne będzie "odnawianie" tej deklaracji. Jeśli się tego nie zrobi, pracodawca znów zapisze nas do PPK.

Również zmieniając pracę, konieczne będzie zadeklarowanie u nowego pracodawcy, że nie chce się odkładać na PPK.

Deklaracja może być złożona wyłącznie na papierze.

Więcej o: