Rosyjskie MSZ ostrzega: amerykańskie rakiety zburzą bezpieczeństwo w Europie

Atmosfera dyplomatyczna między Rosją a USA nie stygnie. Zawieszenie w ostatnich dniach przez Amerykanów traktatu rozbrojeniowego dodatkowo podgrzało dyskusje dotyczące bezpieczeństwa w Europie. Moskwa zabrała głos w sprawie.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Riabkow, ostrzegł podczas konferencji w Moskwie przed pojawieniem się amerykańskich rakiet w państwach bałtyckich.

Rosja nie ustąpi

Według Moskwy zagrażają one bezpieczeństwu w Europie. Rosyjski dyplomata nie odniósł się do opinii Amerykanów, którzy zarzucają Rosjanom rozmieszczanie w obwodzie kaliningradzkim wyrzutni rakiet zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych. Wiceminister Riabkow zapowiedział jednocześnie, że osobiście będzie blokował amerykańskie próby rozmieszczenia rakiet na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Jestem przekonany, że wszyscy, którzy z naszej strony w jakikolwiek sposób są związani ze sprawami zagranicznymi, obronnością i bezpieczeństwem, będą pracować jak jedna drużyna, żeby nie dopuścić do sytuacji, która będzie oznaczać zawalenie się tego wszystkiego, co w ciągu dziesięcioleci stanowiło sedno europejskiego bezpieczeństwa

- podsumował wiceminister Riabkow.

Zawieszony traktat

W piątek 1 lutego Stany Zjednoczone zawiesiły traktat INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Rosja potwierdziła ze swojej strony zawieszenie paktu następnego dnia. Zawarty w 1987 r. pakt był kluczowym elementem europejskiego bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny.

Rosja zapowiedziała wzmocnienie potencjału obronnego, w tym budowę rakiet, o których amerykańscy specjaliści zbrojeniowi wyrazili się, że łamią zasady traktatu INF. Występując na konferencji prasowej wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow dał do zrozumienia, że amerykańskie rakiety na Litwie, Łotwie i w Estonii nie będą akceptowane.

Więcej o:
Komentarze (179)
Rosyjskie MSZ ostrzega: amerykańskie rakiety zburzą bezpieczeństwo w Europie
Zaloguj się
 • glean

  Oceniono 61 razy 29

  Ruskie już wyją. Trzeba było nie kraść Krymu, to największym stopniu naruszyło bezpieczeństwo w Europie.

 • spark5719

  Oceniono 20 razy 18

  "Wiceminister Riabkow zapowiedział jednocześnie, że osobiście będzie blokował amerykańskie próby rozmieszczenia rakiet na Litwie, Łotwie i w Estonii."
  "Riabkow dał do zrozumienia, że amerykańskie rakiety na Litwie, Łotwie i w Estonii nie będą akceptowane."
  My nie akceptujemy sowieckich rakiet z głowicami jądrowymi w Królewcu, tuż za naszą granicą. Czy sowieci "łaskawie" uwzględnią nasz sprzeciw, czy będzie jak zwykle?

 • rmarcin555

  Oceniono 23 razy 15

  Złodziej krzyczy: "Łap złodzieja!"

 • ltte

  Oceniono 29 razy 13

  Bezczelny typ. Z ruską agresją mamy do czynienia od 1939 roku. Ich ględzenie o bezpieczeństwie jest jak zapewnienia Hitlera o pokoju. Robiliśmy na tę swołocz kilkadziesiąt lat. Gdyby nie Jankesi robilibyśmy dalej. A gdyby nie te rakiety, to skończylibyśmy jak Ukraina.

 • zegrz

  Oceniono 15 razy 11

  Chciałbym zobaczyć Riabkowa jak stoi na drodze i osobiście blokuje...

 • gigigolo

  Oceniono 14 razy 8

  no cóż...obwód kaliningradzki - jakiś niezrozumiały prezent Zachodu dla sowieckiej Rosji po II WS. tereny te bardziej były polskie i niemieckie. jak to Rosjanie mówią o Krymie (nieswoim) - ich serce krwawi, ze Krym im się należy (czy rzeczywiście?). wygranie II WS przez Rosję (dzięki ogromnej pomocy Ameryki, otworzeniu drugiego frontu na Zachodzie wzmocniło działania Rosji na froncie. Japonia w doope nie dała bo była związana walką z Amerykanami. Fuks za fuksem. a teraz skomasowanie broni średniego zasięgu na granicy z UE i głośne utyskiwanie, ze Amerykanie atakują. takie nam znane skądinąd odwracanie kota ogonem. cheerio!

 • jupix

  Oceniono 13 razy 7

  Tylko ruskie rakiety budują pokój!

 • audisto

  Oceniono 15 razy 5

  Największe zagrożenie stanowi "putinowska rosja", która zawłaszcza sobie czyjeś terytoria, wysyła do innych państw "zielone ludziki" i udaje, że to nie są rosjanie. Wysyła broń w celu podżegania konfliktów, prowadzi działania zaczepne i grozi, grozi, grozi. A wszystko to w imię osiągnięcia władzy absolutnej przez jednego zakompleksionego człowieka. Oddaj swojemu narodowi to co mu ukradłeś i pozwól Rosjanom spokojnie i godnie żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX