Policja ujawnia wartość umowy na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych

Policja ujawnia wartość podpisanej niedawno umowy na zakup trzech śmigłowców. To nieco ponad 50 milionów złotych. Informację o takiej kwocie w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Zobacz wideo

Dokładna wartość umowy na zakup amerykańskich maszyn Bell-407GXi to 50 milionów 81 tysięcy 300 złotych i 80 groszy netto.

"Przy czym kwota ta obejmuje dostawę 3 śmigłowców, szkolenie personelu latającego i technicznego niezbędnego do użytkowania śmigłowców oraz wyposażenie i materiały obsługowe" - poinformował rzecznik policji.

Jednocześnie wyjaśnił, że postępowanie przetargowe przeprowadzono na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych.

O podpisaniu umowy z amerykańską firmą Bell Helicopter Textron Inc policja poinformowała 1 lutego. Wówczas nie ujawniono wartości kontraktu ani formy zamówienia.

Pożegnanie z Mi-2

Pierwszy śmigłowiec będzie dostarczony jeszcze do końca tego roku, pozostałe dwa najpóźniej do marca 2020 roku.

Jak informowała Komenda Główna Policji, wersja GXi to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań, realizowanych na rzecz wszystkich służb policji.

Według KGP, doposażenie lotnictwa w śmigłowce patrolowo-obserwacyjne pozwoli na zastąpienie wycofanych z eksploatacji, wiekowych i wysłużonych śmigłowców Mi-2.

Więcej o: