Bank Anglii nie ma złudzeń. Przez Brexit kraj czeka najsłabszy wzrost gospodarczy od dekady

Bank Anglii zmienił prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Eksperci ostrzegają, że może on być najwolniejszy od dekady. Głównie przez brexit.
Zobacz wideo

Bank Anglii w komunikacie wydanym w czwartek ostrzega, że wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii zmierza do najniższego poziomu w ciągu dekady. Za główne przyczyny tego stanu rzeczy bankowi eksperci obwiniają brexit i ogólne spowolnienie gospodarcze.

Wzrost gospodarczy spowolnił pod koniec 2018 r. Wiele wskazuje na to, że na początku 2019 r. uległ dalszemu osłabieniu. To spowolnienie wiąże się ze zmniejszoną aktywnością zagraniczną i niepewnością wywołaną przez brexit. 

- czytamy w komunikacie.

Bank Anglii zmienił prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego kraju na rok 2019. Zamiast spodziewanego w listopadzie 1,7 proc. ma on wynieść zaledwie 1,2 proc.

Mgła brexitu powoduje napięcie na rynkach finansowych. Sposób, w jaki ustąpi to napięcie po opadnięciu mgły będzie miało konsekwencje dla ścieżek polityki monetarnej. Z wyprzedzeniem niczego nie można jednak przewidzieć 

-  stwierdził szef banku centralnego Mark Carney podczas czwartkowej konferencji prasowej.

To najsłabszy wynik od 2016 roku, kiedy to na Wyspach przeprowadzono referendum w kwestii wyjścia kraju z Unii.

Jak na razie przewidywane tempo wzrostu na rok 2020 ma wynieść 1,5 proc. Eksperci przyznają, że prognozowanie w tak długim czasie nie ma najmniejszego sensu. Nie wiadomo bowiem na jakich warunkach i kiedy Wielka Brytania opuści UE. Nie ma bowiem żadnej pewności w jaki sposób rozstanie z Unią wpłynie na gospodarkę. Jest to tym bardziej niepewne, że w grę wciąż wchodzi tzw. twardy brexit, czyli opuszczenie unijnych struktur bez żadnych umów określających współprace pomiędzy krajami. 

Czytaj też: Brexit: Tuskowi puściły nerwy. Polityk Partii Konserwatywnej żąda przeprosin

Jak na razie bank centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Jeśli brexit będzie miękki ten parametr brytyjskiej gospodarki się nie zmieni. Jeśli jednak wyjście z unii będzie twarde stopy z pewnością pójdą w górę, osłabienie funta wydaje się bowiem w tym scenariuszu nieuniknione. 

Obniżenie prognoz dotyczących wzrostu wpłynęło na stan brytyjskiej waluty. W piątek kurs waluty nieznacznie osłabł. Ekonomiści nie spodziewali się jednak innych wiadomości. Wszyscy wciąż czekają na to co wydarzy się 30 marca. 

Więcej o: