Masz mieszkanie w wielkiej płycie? Jego cena może wzrosnąć. Tylko najpierw trzeba trochę włożyć

Ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty mogą wzrosnąć o kilka procent - szacują eksperci domiporta.pl. Warunek? Przeprowadzenie termomodernizacji nieruchomości.
Zobacz wideo

W lokalach zbudowanych w technologii wielkiej płyty żyje jedna trzecia Polaków. Mieszkania w takich blokach nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Po pierwsze, są tanie. Jak informuje domiporta.pl, najpopularniejsze mieszkania dwu- i trzypokojowe w wielkiej płycie są obecnie tańsze o około 44 proc. od swoich odpowiedników w pozostałym budownictwie. Po drugie - są atrakcyjnie położone, często w centrach miast, w pobliżu szkół, sklepów czy węzłów komunikacyjnych. 

.. źródło: domiporta.pl

.. źródło: domiporta.pl

Czytaj też: Czas wielkiej płyty dobiega końca. Blisko 4 mln mieszkań do wyburzenia lub modernizacji

Teraz jest szansa, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty dodatkowo zyskają na wartości, choć raczej o kilka procent - a więc zdecydowanie nie o tyle, aby dorównać ceną lokale w nowym budownictwie.

Chodzi o to, że rząd wzmacnia system dofinansowań na termomodernizację bloków z wielkiej płyty. Dzięki takiej inwestycji, większość budynków będzie mogła służyć dłużej niż planowane lata temu 50 lat. Obniżą się także koszty ogrzewania. Wzrost wartości mieszkania nie będzie więc jedynym plusem.

Jest tylko jeden "drobny" problem, a mianowicie za termomodernizację najpierw trzeba będzie zapłacić. Rząd co prawda dofinansuje inwestycję, ale, jak wynika z wyliczeń portalu domiporta.pl, dotacja pozwoli obniżyć przeciętny koszt o niespełna 30 proc. (na działania związane z termomodernizacją budynku rząd zapowiedział dotacje wynoszące 16 proc., a na zabezpieczenie konstrukcji 50 proc. zwrotu kosztów). Przykładowo, zamiast 495 tys., działania będą kosztować ok. 360 tys. zł. Te koszty spadną na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, konieczna może być więc podwyżka czynszu i funduszu remontowego dla lokatorów.

.. źródło: domiporta.pl

Czytaj też: Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Rząd: Budynki są bezpieczne, będzie nowy program dociepleń

Więcej o: