Wojna handlowa. Trump wyśle swoich negocjatorów do Pekinu

Kolejna runda rozmów amerykańsko-chińskich dotyczących wzajemnego handlu odbędzie się w Pekinie w dniach 14 i 15 lutego. Biały Dom poinformował, że na czele amerykańskiej delegacji staną sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer.
Zobacz wideo

Wojna handlowa między dwoma państwami toczy się od ubiegłego lata kiedy USA wprowadziły 25-procentowe cła na chińskie towary. Objęły między innymi paliwa, produkty stalowe, samochody i sprzęt medyczny. Cła miały być odwetem za nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskich technologii. Z kolei Chiny oskarżają Waszyngton o protekcjonizm handlowy.

Podczas szczytu G20 w Buenos Aires, na początku grudnia, przywódcy Chin i USA zgodzili się na 90-dniowe zawieszenie wprowadzania kolejnych stawek celnych - między innymi na sprzęt elektroniczny. Ten czas miał być przeznaczony na negocjacje. Jeżeli strony nie porozumieją się do 2 marca, w życie wejdą kolejne amerykańskie taryfy celne na chińskie towary o łącznej wartości 200 miliardów dolarów. W odwecie Chiny zapowiedziały karne cła na amerykańską produkcję o wartości 60 mld USD rocznie.

Tymczasem kanał CNBC informuje, że Biały Dom rozważa odroczenie w czasie wprowadzenia kolejnych ceł nawet w przypadku braku porozumienia. Według stacji odroczenie takie jest możliwe jeśli amerykańska administracja uzna, że rozmowy rokują szanse powodzenia w przyszłości.

Więcej o: