Umowa na zakup wyrzutni HIMARS podpisana. "Dzisiejszy dzień zapisze się w historii wojska"

W Warszawie podpisano polsko-amerykańską umowę na dostawę zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.
Zobacz wideo

Podpisanie umowy na dostawę wyrzutni HIMARS (z ang. "homary") przeprowadzono podczas spotkania obu polityków z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Obecni byli. in.: prezydent Andrzej Duda,  wiceprezydent USA Mike Pence, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Czytaj też: A miało być tak pięknie. MON kupuje ułamek tego, co chciał i ogłasza sukces

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda stwierdził, że podpisanie umowy zapewni bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale całemu regionowi. Dostarczenie wyrzutni wpisuje się w program modernizacji armii. 

Ogromnie się cieszę, że polscy żołnierze będą mogli służyć obronie świata posługując się tak nowoczesną bronią.

- powiedział prezydent.

Polski żołnierz będzie mógł stać z dumą na straży granicy Polski i granicy Paktu Północnoatlantyckiego wiedząc, że ma do dyspozycji najnowocześniejszą broń.

- dodał. 

Cieszę się, że z podniesioną głową możemy rozmawiać z największym państwem Paktu. Boże błogosław Polsce, Boże błogosław Ameryce!

- zakończył Andrzej Duda. 

Stwierdził też, że liczy na dalszą modernizację armii - zakup myśliwców, śmigłowców i innego sprzętu niezbędnego do zapewnienia sprawności armii. 

Mariusz Błaszczak,  szef resortu obrony, potwierdził zawarcie umowy na dostawę wyrzutni rakietowych HIMARS swoim podpisem. Wyraził też przekonanie, że "dzisiejszy dzień zapisze się w historii wojska polskiego".

Od dziś  będzie ono uprawnione do dysponowania najnowocześniejszym sprzętem.

- mówił. Dodał też, że HIMARS to broń nowoczesna, wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnia, że dzięki amerykańskiego systemowi rakietowemu nasz kraj będzie bezpieczny. Powiedział, że HIMARS zwiększy bezpieczeństwo naszego kraju, zwiększy zdolności bojowe naszej armii, a dzięki tej broni wschodnia flanka NATO będzie zabezpieczona.

System HIMARS pozwala na rażenie wybranych celów na odległość do 300 kilometrów. Wartość umowy wynosi 414 mln dolarów. Składa się z 18 zestawów, 16 bojowych, dwóch ćwiczebnych. Dostawy mają być realizowane do 2023 roku.

Więcej o: