Polski grafen miał być światowym hitem, ale nic z tego nie wyszło. Prokuratorzy w Nano Carbon

Nano Carbon, polska spółka, która próbowała uruchomić masową produkcją grafenu, zostanie zamknięta. Jednocześnie trwają działania śledczych, którzy badają, czy poprzednie jej władze nie dopuściły się nieprawidłowości w zarządzaniu.
Zobacz wideo

Nano Carbon to jedna z najbardziej innowacyjnych polskich firm. Od 2011 roku zajmuje się masową produkcją grafenu, a właściwie próbą jej rozkręcenia. Opiera się na autorskiej technologii polskich naukowców, którzy opracowali unikatową w skali świata metodę wytwarzania substancji. 

Nano Carbon do zamknięcia

Rozkręcanie produkcji niespecjalnie wychodziło, więc teraz Polska Grupa Zbrojeniowa, jeden z jej właścicieli spółki, postanowiła ją zamknąć. "Rzeczpospolita" informuje, że spółka ogłosiła właśnie konkurs na nowego prezesa, który ma przeprowadzić proces likwidacji firmy.

Poza tym, z artykułu w dzienniku dowiadujemy się, zarząd Nano Carbon w połowie zeszłego roku złożył zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach, do których mogło dojść w latach poprzednich. 

W toku tych kontroli zarząd spółki podjął decyzję o złożeniu doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku ze znaczącą utratą wartości spółki wobec inwestycji kapitałowych poniesionych przez udziałowców.

- poinformował Piotr Grudziński, rzecznik KGHM TFI (to drugi udziałowiec grafnenowej firmy) w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Gazeta przytacza też dane, z których wynika, że od momentu powstania poniosła ona straty wynoszące ok. 15,5 mln. zł.

Rosnące wątpliwości

Potwierdza to wcześniejsze doniesienia - wszystko wskazuje na to, że potencjał, który tkwi w rosnącym rynku grafenu może nie być przez Polskę wykorzystany. Nano Carbon od jakiegoś czasu wyprzedawała część urządzeń, nie miała też nowych zamówień.

Grafen składa się z cienkiej warstwy atomów węgla połączonych w sześciokątną strukturę. Ma wyjątkowe właściwości elektryczne i mechaniczne. Może być wykorzystywany m.in. do produkcji paneli słonecznych i akumulatorów. 

Więcej o: