Fiskus poluje na oszustów i wykreśla firmy z rejestru VAT. "Sądy pozostają nieugięte"

Od zeszłego roku urzędy skarbowe mogą samodzielnie wykreślić danego przedsiębiorcę z rejestru VAT jeśli uznają, że jest on podmiotem nieaktywnym. Celem tych działań jest zwalczanie oszustw. Kilka wyroków sądu potwierdza jednak tezę, że fiskus nie dochowuje procedur.
Zobacz wideo

W zeszłym roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają urzędom skarbowym wykreślenie danego przedsiębiorcy z rejestru VAT. Procedura nie przebiega jednak poprzez wystawianie odpowiednich decyzji. Zamiast nich do przedsiębiorców wysyłano zwykłe zawiadomienia. 

Od początku tego typu działanie fiskusa budziło wątpliwości. Wykreślenie z listy przedsiębiorców powinno mieć charakter formalnej decyzji, by przedsiębiorcy mogli się od niej odwołać. W przypadku zawiadomienia jest to niemożliwe.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w tego typu sprawach zapadają koleje wyroki. Sądy do tej pory trzykrotnie potwierdzały, że procedura wykreślania firm, która dotknęła już ok. 235 tys. podmiotów, nie jest prawidłowa. 

"Sądy pozostają nieugięte" - dodaje dziennik i wyjaśnia, że przedsiębiorcom, którzy czują się poszkodowani w wyniku usunięcia z rejestru przysługuje prawo do walki o odszkodowanie. 

Fiskus zwalcza mafie

Przedstawiciele urzędów skarbowych tłumaczą, że przepisy wprowadzone w zeszłym roku mają na celu uniemożliwienie działalności oszustom. Gdyby firmy podejrzane o to, że prowadzą fikcyjną działalność powiadamiać o wykreśleniu z rejestru listem poleconym trzeba by czekać co najmniej trzy tygodnie na podjęcie jakichkolwiek działań. Przesyłka listowa może być bowiem awizowana przez 14 dni. Tymczasem oszuści powołujący do życia firmy lub posługujący się ich danymi w sposób nieuprawniony znikają z rynku w ekspresowym tempie. 

Czytaj też: Dzięki JPK fiskus tropi puste faktury i karuzele VAT. Wezwie dziesiątki tysięcy firm

Skala problemów wywołanych przez działania fiskusa nie wydaje się szczególnie duża - do tej pory wydano zaledwie kilka wyroków. Na uwagę zasługuję jednak fakt, że głównym powodem wykreślania firm jest zawieszenie działalności. Z tego podmiotu z rejestru zniknęło 155 tys. podmiotów. Brak składania deklaracji, kontaktu, udział w nierzetelnym rozliczaniu VAT jest znacznie rzadszym powodem decyzji urzędników. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Fiskus poluje na oszustów i wykreśla firmy z rejestru VAT. "Sądy pozostają nieugięte"
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 12 razy 12

  PO-PISSLAMSKIE państwo bolszewickie, zruinizowane państwo z tektury i kamieni kupy.
  Tworzenie przepisów tworzących problemy, z którymi później wszyscy walczą by sobie przyznawać premie i doić.

  W UK kwota wolna od podatku 60tys. zł, firma rozlicza się raz w roku, wszystko można robić w sposób uproszczony, jeśli obroty są małe, ok. 400tys. zł rocznie, firma W OGÓLE NIE MUSI SIĘ REJESTROWAĆ W VAT, przeprowadzać VAT invoice, wystarczą zwykłe paragony, wszystko w brutto, prosto, bez odliczania, naliczania, kontrolowania niepotrzebnego. Większość polskich małych firm w ogóle nie musiałaby mieć kas fiskalnych, których w UK zwyczajnie nie ma, nie musiałaby prowadzić ewidencji niepotrzebnych nikomu, nic niewnoszących. Niestety -Bolandia jest Bolandią, rządzi margines społeczny, a tacy doją, reform nie zrobią bo to raz im nie na rękę, a dwa za głupie, więc nie potrafią.

 • andrzej2310

  Oceniono 7 razy 7

  Państwo PIS poluje na dziki, bo propagandowo kłamie i wini je za ASF. Ale to ludzie na wsiach roznoszą zarazki. Może też na nich zapoluje?

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedyś jedna tłusta pani w urzędzie skarbowym poinformowała mnie, że w przypadku zawieszenia działalności wystarczy składać deklarację z zerami raz, na koniec roku, do 25 stycznia. Kiedy po 3 latach okazało się, że jestem wykreślony, to nikt w urzędzie nie wiedział gdzie, co, jak, kiedy, na jakiej podstawie, decyzji, etc. Procedury na odkreślenie nie było. Nikt nie wiedział, co należy zrobić. Jedna pani (tym razem chuda) nieśmiało zaproponowała, żebym złożył nowy wniosek, jak gdybym składał pierwszy raz o nadanie numeru NIP. Złożyłem, zadziałało, ale dostałem nowy numer VAT :-(

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 2 razy 2

  Wina Tuska i dzików oczywiście. Suweren przecież to wie.

 • gandalph

  Oceniono 6 razy 2

  VAT jest podatkiem wyjątkowo kryminogennym, o czym fachowcy z Zachodu ostrzegali naszych od samego początku, bo oni ten problem przerabiali wcześniej. Ale nasze "wielepy" nie chciały słuchać, bo VAT od razu generował wysokie przychody budżetowe.

 • vinc.pl

  Oceniono 3 razy 1

  Krótko!
  .
  Prowadzić cokolwiek w tym chorym #POPiSKKowym kraju, to wystawianie się na akcje takich nieudaczników jak Kaczyński, Kamiński czy #Spaślak wraz z grupą jego czterdziestoparoletnich emerytów w spoczynku, którzy oprócz WAJCH nie potrafią NIC!!!
  .
  Abstrahuję już całkowicie teraz od kultury biznesu, gdzie nie MA ŻADNEJ OCHRONY przed zwykłymi kradzieżami pomysłów, patentów czy całych firm i tego ciągłego cwaniakowania obecnych Januszy, którzy politycznie (to u nich zaradność) ustawiają sobie przetargi, kontrakty, granty, A LUDZI TRAKTUJĄ JAK ŚMIECI!
  .
  Bardzo dużo w tej materii jest do zmiany w Polsce, więc jeszcze poczekam do jesieni, gdy Wiosna ich zmiecie, a jeśli ich nie zmiecie (w co osobiście wątpię :)), to dopiero wtedy ewentualnie wyjadę, pie...c ten cały bajzel, który zafundowali nam ludzie z politycznego nadania, którzy o PRACY nad czymkolwiek ZIELONEGO POJĘCIA NIE MAJĄ !
  .
  a na dziś zabawa w Houk & #Modertrans ;) i zobaczymy co dalej po 24.02 :)

 • andrzej2310

  0

  A ile kasy do Rydzyka PIS wytransferował? Za taką niegospodarnośc 25 lat to za mało. Doigrają się jak deweloper.

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 3 razy -3

  Zamykają Wesołe Miasteczko z Karuzelami VAT sfinansowane przez krula Tuska za ukradzione składki emerytalne w OFE :)
  Dobra Zmiana :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX