Płaca minimalna w UE. Jak wypadają Niemcy? Kilka państw europejskich je wyprzedza

W międzynarodowym porównaniu 9,19 euro za godzinę może wypaść dobrze, ale rzadko wystarczy na życie. Aby tak było, płaca minimalna w Niemczech musiałaby wzrosnąć do 12 euro.
Zobacz wideo

Obowiązująca w Niemczech płaca minimalna (obecnie 9,19 euro za godzinę) w dalszym ciągu jest o wiele niższa niż w innych państwach zachodnioeuropejskich – wynika z analizy Fundacji Hansa Boecklera. "Państwa te, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, mają stawki w wysokości co najmniej 9,66 euro za godzinę", czytamy w najnowszym raporcie międzynarodowym o płacy minimalnej.

Płacą ponad 10 euro

We Francji stawki minimalne wynoszą już ponad 10 euro, a w Luksemburgu nawet 11,97 euro. Z raportu wynika, że płaca minimalna obowiązująca w 22 krajach Unii Europejskiej została ostatnio "mocno podwyższona". Średni wzrost wyniósł 4,8 procent, a jeśli uwzględni się inflację – 2,7 procent.

W Wielkiej Brytanii stawki minimalne wynoszą teraz w przeliczeniu 8,85 euro, ale w kwietniu zostaną podwyższone do 9,28 euro. Gdyby nie spadek wartości funta, wzrost byłby jeszcze większy – zauważają eksperci Fundacji Hansa Boecklera.

A siła nabywcza?

W międzynarodowym porównaniu niemiecka płaca minimalna wypada lepiej, kiedy uwzględni się siłę nabywczą, ale i tak pozostaje w tyle za Francją, Luksemburgiem i Holandią. Jest za to na równi z płacą minimalną w Belgii.

Eksperci porównali także wysokość płacy minimalnej w Niemczech z powszechnym poziomem płac w tym kraju. W takim zestawieniu określili minimalne stawki jako "umiarkowane". W roku 2017 płaca minimalna stanowiła prawie 48 proc. tzw. mediany wynagrodzenia. Dwanaście państw UE osiągnęły lepsze wyniki, wśród nich Portugalia, Polska i Wielka Brytania [minimalna stawka godzinowa w Polsce na 2019 rok wynosi 14,7 zł brutto, czyli 1,08 euro, a miesięczne wynagrodzenie minimalne 2250 zł brutto, czyli 518,4 euro wg kursu NBP z 14.02.2019 - przyp. red. Next.gazeta.pl].

Bardziej socjalna Europa

Według ekspertów z Instytutu Gospodarczo-Społecznego (WSI) należącego do Fundacji Hansa Boecklera płacę minimalną można uznać za "wystarczającą na utrzymanie", kiedy wynosi ona co najmniej 60 proc. krajowej mediany wynagrodzenia. Oznacza to, że w Niemczech stawki minimalne musiałyby wzrosnąć do co najmniej 12 euro. Jak zaznaczyli ekonomiści WSI, pożądane byłoby, aby wysokość płacy minimalnej była przedmiotem europejskiej współpracy, mającej na celu ustalenie "odpowiedniego i wystarczającego na życie" poziomu minimalnych wynagrodzeń. Mogłoby to być wsparciem dla krajowych inicjatyw i zapewnić "bardziej socjalną Europę".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (29)
Płaca minimalna w UE. Jak wypadają Niemcy? Kilka państw europejskich je wyprzedza
Zaloguj się
 • skromne-zero

  Oceniono 7 razy 3

  Czy średnia w Polsce emerytura 250EUR to dużo czy mało? To kwota poniżej poziomu ubóstwa, ale tak maj większość polskich emerytów.

 • ukos

  Oceniono 2 razy 2

  Niemiecka minimalna netto równa polskiej średniej brutto. :(((

 • maga2109

  Oceniono 1 raz 1

  Staraj się lepiej, Gazeto, 14,7 PLN to więcej niż 1,08 EURO

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiście prawie żaden Polak nie rozumie, dlaczego tak mało zarabiamy albo dlaczego mamy takie niskie emerytury ...

 • klapkikubota

  0

  I po co jest ten artykuł? Żeby wkurzać ludzi chyba. Wypłaty mamy marne ale za to socjal u nas jest porównywalny z innymi krajami z tą różnicą, że niesprawiedliwy.

 • justsaying

  0

  Nie wiem po co piszecie te artykuły. To nijak ma się do sytuacji w Polsce gdzie płaca minimalna jest 3 razy mniejsza. W Polsce za 14.7 PLN brutto tez nie da się przeżyć. Ponieważ zarabiamy 3 razy mniej nie stać nas na importowane towary wyższej polki. Nie stać nas na kupienie nowego Samochodu segmentu SUV, nie stać nas na mieszkania. Ceny tych rzeczy są zachodnie. Nas tylko stać na używane i na artykuły spozywcze. Taka jest prawda.

 • rudi46

  0

  Co wy się tak tymi niemcami martwicie chyba że dalej ktoś liczy na odszkodowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX