Rząd nie spieszy się w walce ze smogiem. "Kopciuchy" popracują w wielu domach jeszcze przez 10-15 lat

W kwestii walki ze smogiem rząd chowa się za ogólnikami. Obecnie używane "kopciuchy" popracują w wielu domach jeszcze przez 10-15 lat, o ile wcześniej nie wprowadzi się rejestru pieców i obowiązku ich wymiany. Normy emisji spalin powinny objąć też indywidualne kominy.
Zobacz wideo

W kwestii walki ze smogiem wciąż nie widać przełomu. Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął w styczniu 2017 roku złożony z 14 punktów plan ukierunkowany na walkę ze smogiem. Za smog odpowiada tzw. niska emisja - w przytłaczającej mierze palenie w piecach, a na kolejnych miejscach transport i emisje przemysłowe.

Plany walki ze smogiem są bardzo ambitne. Czas przyjrzeć się zapowiedziom i ocenić pierwsze efekty.

Początki nie były łatwe

Pierwsze działania po dojściu PiSu do władzy nie napawały optymizmem – jeszcze za rządów Beaty Szydło zatrzymano program wymiany źródeł ciepła "Kawka" oraz wstrzymano program termomodernizacji budynków mieszkalnych "Ryś".

Pozostała możliwość ubiegania się o dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego, ale warunki były zniechęcające. BGK oferował dofinansowanie w wysokości 16 proc. wartości inwestycji tylko do prac finansowanych z kredytu, na początku trzeba było sporządzić audyt i projekt wykonawczy, a wypłata następowała dopiero po budowie i przedstawieniu podpisów projektanta i inspektora budowy. Mniejsi inwestorzy (np. właściciele domów jednorodzinnych) zazwyczaj rezygnowali z tej czasochłonnej (i w sumie niezbyt zyskownej) procedury, zaś spółdzielnie mieszkaniowe zniechęcał niski poziom dopłat – budynki sprzed 1961 r. mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości zaledwie 15 proc.  kosztów remontu.

Z programu BGK przez dekadę udzielono prawie 1,3 mld zł dofinansowania. W pierwszej połowie zeszłego roku przyznano 90 mln zł premii na inwestycje o wartości 560 mln zł. Dzięki temu wyremontowano ok. 40 tysięcy lokali. Z finansowania BGK w 91 proc. korzystają wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Można zakładać, że większość z tych działań odbyłaby się również bez wsparcia.

Nie zawsze przyczynia się to do redukcji smogu. Mieszkańcy bloków z epoki Gierka i nowszych zazwyczaj są już przyłączeni do sieci ciepłowniczej. Tylko w miastach z dużym udziałem starych budynków wielorodzinnych bez centralnego ogrzewania (np. Kraków) to one są istotnym źródłem zanieczyszczeń.

Normy jakości dla kotłów i paliw

Jednym z pierwszych działań rządu Morawieckiego było wprowadzenie tzw. taryfy antysmogowej w cennikach dostawców energii. Nadal jest to drogi sposób ogrzewania, zwłaszcza nieocieplonych domów.

Rząd już chwalił się "wymiernymi osiągnięciami w walce o poprawę jakości powietrza w Polsce". Czy faktycznie ma czym? Co jeszcze zrobił rząd żeby pozbyć się smogu? Jakie programy zostały uruchomione dla najuboższych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

WysokieNapiecie.plWysokieNapiecie.pl WN

WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Polski rząd nie spieszy się w walce ze smogiem
Zaloguj się
 • vanlig

  Oceniono 16 razy 12

  Nasz rząd ma inne, ważniejsze sprawy niż głupi smog. A smog jest nasz - polski, prawicowy, konserwatywny, patriotyczny, z czarnego polskiego złota przecież. A czyste powietrze - toż to zwykłe lewactwo, którym się brzydzimy.

 • mjunhy

  Oceniono 9 razy 5

  Dopóki rząd dopłaca do górnictwa dopóty nie będzie walczył ze smogiem i nie ważne czy prawicowy czy lewicowy. Nie wierzę że górnicze związki zawodowe dopuszczą do likwidacji wcześniejszych górniczych emerytur i innych przywilejów.

 • aktyntasza

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedyś kupowało się koks do rozpalania pieca a teraz nawet nie ma koksu w sprzedaży a węgiel to jakiś taki co się palić nie chce tylko dymi i dymi.

 • keram2225

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież walka ze smogiem - w każdej postaci - narusza interesy elektoratu PiS. Jak rząd może walczyć z własnymi wyborcami??

 • sluczyn

  Oceniono 2 razy 2

  Potrzebne są na ten okres paliwa bezdymne, technologia jest, obaw na naruszanie obcych patentów nie ma.
  Polak potrafi!

 • marek.zak1

  Oceniono 2 razy 2

  Polonus economicus.
  .......................................
  Palimy oponami,
  To towar bardzo tani.
  Dym leci na sąsiada
  I go cholera zjada.

  Jak śmieci, to do pieca,
  Bo taniość nas podnieca.
  Z komina straszne dymy,
  Lecz po to są kominy.

  By dymy odprowadzać,
  Nie warto się zaczadzać.
  Niech inni smród wąchają,
  Lub okna zamykają.

  Do pieca też plastiki,
  A wtedy są wyniki,
  Gdy kasy więcej w domu,
  Nie wadzi to nikomu.

  Mój diesel nie nawala
  I wszystko świetnie spala,
  Smród straszny produkuje,
  Ten za mną niech się truje.

  Zrobiłem w szambie dziury
  I ścieki do natury
  Spływają bezkosztowo.
  To działa, daję słowo.

  Polacy oszczędzają,
  I lepsze życie mają.
  Oszczędnością i pracą,
  Narody się bogacą.

 • franko66

  Oceniono 1 raz 1

  Pogonimy złodzieji i przyśpieszy się ochronę obywteli/

 • balarok

  0

  Zacząć trzeba od wprowadzenia podatku ekologicznego od domów
  które ogrzewane są byle czym a mają dostęp do gazu .
  Wprowadzić w okresie letnim ... z komina nie ma prawa wydobywać się dym .

 • piewca_poprawny

  0

  Kurcze Tusk i Kopacz w tej materii tyle zdziałali...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX