To koniec wojny handlowej? Xinhua: Chiny i USA doszły do porozumienia

Chiny i Stany Zjednoczone doszły do porozumienia w kilku głównych kwestiach dotyczących sporu handlowego między obydwoma krajami - podała chińska agencja prasowa Xinhua.
Zobacz wideo

W Pekinie zakończyły się dziś dwudniowe rozmowy, w których uczestniczyli wysocy rangą urzędnicy z obu państw. 

Ostatecznych uzgodnień, które mogłyby zostać zawarte w formalnym porozumieniu, w Pekinie nie dokonano. Negocjacje mają być kontynuowane w nadchodzącym tygodniu w Waszyngtonie. Według Xinhua, delegacje szczegółowo omówiły przyszłe porozumienie o współpracy w zakresie handlu i gospodarki. 

Czytaj więcej: Raport o stanie świata jest niepokojący. "Mamy do czynienia z nową erą walki o władzę"

Za niespełna dwa tygodnie mija termin zakończenia chińsko-amerykańskich negocjacji handlowych. Jeśli kraje nie wypracują ostatecznego porozumienia w tej kwestii, Stany Zjednoczone wprowadzą tego dnia 25-procentową stawkę celną na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów

Na zakończenie negocjacji w Pekinie doszło do spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem Stanów Zjednoczonych do spraw handlu Robertem Lighthizerem. Przewodniczący ChRL wyraził nadzieję, że rozmowy zakończą się korzystnym wynikiem dla obu stron. 

Więcej o: