Polacy mają aż 1,5 mld zł niespłaconych długów w firmach pożyczkowych

W ciągu ostatnich czterech lat niespłacone długi, jakie Polacy zaciągnęli w firmach pożyczkowych, wzrosły prawie trzykrotnie, do blisko 1,5 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Pożyczamy, bo chcemy dorównać znajomym.
Zobacz wideo

Polacy w ostatnich latach rzucili się na pożyczki, ale często mają problem z ich spłatą - tak wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD). Uwzględnia on wyłącznie długi zaciągnięte w firmach pożyczkowych, nie bierze pod uwagę tych z banków.

Polacy coraz bardziej zadłużeni

W 2015 roku Polacy mieli 589 mln zł notowanych w KRD długów wobec firm pożyczkowych. Obecnie niespłaconych pożyczek jest już 1,49 mld zł. Średnia wysokość zadłużenia do 4531 zł - cztery lata temu było to 2451 zł.

Wygląda na to, że Polacy mają ogromny apetyt na wydawanie, którego nie są w stanie pokryć ze swoich pensji. Statystycznie powinni mieć w kieszeniach więcej - bezrobocie spada (wprawdzie w ostatnich dwóch miesiącach ten spadek wyhamował, według analityków po prostu niżej już raczej nie będzie), przeciętne wynagrodzenie rośnie, podczas gdy inflacja pozostaje na niskim poziomie.

Czytaj też: Polacy rzucili się do lombardów i firm pożyczkowych. Zastawiają już nie tylko biżuterię

Więcej zarabiamy, więcej pożyczamy

Właśnie poprawą sytuacji Polaków KRD tłumaczy wzrost wysokości pożyczek. "Tendencja do zaciągania pożyczek na wyższe kwoty nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ wzrosła kwota średniego dochodu, którym dysponuje statystyczne gospodarstwo domowe" - czytamy w raporcie. "Zarabiamy coraz lepiej, więc możemy pozwolić sobie na coraz więcej" - ocenia KRD. Jednak wraz z wzrostem wysokości pożyczek, rośnie też kwota niespłacanych długów.

Prawie 330 tys. dłużników

W firmach pożyczkowych zadłużonych jest 328 tys. Polaków, największe zaległości mają mieszkańcy miast (na łączną kwotę 1,2 mld zł) - wynika z danych z bazy KRD.

- Patrząc na zadłużenie przez pryzmat wielkości miejscowości, widać, że największy problem ze spłatą pożyczek mają osoby żyjące w tych do 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania prawie 353 mln zł. Rynek pracy jest tam ograniczony, a pensje niewysokie. Nasze najnowsze badanie "Dlaczego Polacy się zadłużają" pokazuje, że pożyczki najczęściej pomagają kupić sprzęt RTV i AGD oraz zrobić remont w domu. Mocno zadłużeni są też mieszkańcy dużych aglomeracji powyżej 300 tys. mieszkańców. Wynagrodzenia są tam wyższe niż w małych miasteczkach, ale i pokusy większe. Zazwyczaj o wzięciu pożyczki-chwilówki decyduje chęć dorównania poziomem życia osobom z pracy lub z kręgu towarzyskiego, ale także ich łatwa dostępność - mówi, cytowany w komunikacie Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

Jeśli chodzi o przekrój wiekowy, najwięcej dłużników jest w wieku 26-35 lat oraz 36-45 lat. Za to jeśli chodzi o średnią wysokość długu, to najwyższa występuje w najstarszej grupie, powyżej 65 lat (5536 zł). Patrząc geograficznie, największe długo wobec firm pożyczkowych mają Polacy mieszkający w województwie śląskim, mazowieckim i w Wielkopolsce.

Zmiany na rynku pożyczek

Krajowy Rejestr Długów przypomina, że branża pozabankowych pożyczek w Polsce w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Stała się bardzo przejrzysta, m.in. dzięki działaniom Ministerstwa Finansów, które nakazało zwiększenie kapitału zakładowego firm pożyczkowych do min. 200 tys. zł. Powołano też Rejestr Instytucji Pożyczkowych, prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Na zwiększenie popularności tego typu usług wpłynął też rozwój technologii.

Więcej o: