Pieniędzy coraz więcej, ale kolejki pozostaną długie. Dodatkowe 900 mln zł w NFZ na łatanie dziur

Budżet NFZ może być w tym roku nawet o 900 mln zł większy od zakładanego. Pacjenci mogą jednak tego nie odczuć - kolejki do lekarzy raczej się nie skrócą. Na co więc zostaną przekazane dodatkowe środki?

Budżet NFZ na ten rok wynosi, według aktualnego planu, 82,4 mld zł. Jednak, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w systemie może pojawić się dodatkowa kwota wynikająca z wyjątkowo sumiennie opłacanych składek. Dzięki nim Fundusz może zyskać aż 900 mln zł.

Kolejki do specjalistów coraz dłuższe

Potrzeby w służbie zdrowia są jednak na tyle duże, że pieniądze raczej nie będą przeznaczone na skrócenie kolejek. Posłużą do łatania dziur w poszczególnych szpitalach i do realizacji postulatów płacowych części pracowników służby zdrowia

Tymczasem sytuacja pacjentów również wymaga pilnej interwencji. Kolejki do specjalistów wydłużają się w przypadku 18 na 39 rodzajów poradni. Lista oczekujących skróciła się jedynie w przypadku 10 specjalistów. 

Jest to tym bardziej niepokojące, że wskazuje na utrzymanie się trendu. Już w zeszłym roku odnotowano bowiem wydłużenie czasu dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych - z 3,1 do 3,7 miesiąca. Na przełomie roku znów się wydłużył - do 3,8 miesiąca. 

Czytaj też: Raport z pracy NFZ: 20 tys. recept wystawionych na zmarłych. 3,6 mln zł na leczenie pacjentów przez nieżyjących lekarzy i pielęgniarki

Najdłużej czekamy na wizytę u endokrynologa  - dwa lata. 12 miesięcy trzeba czekać na spotkanie z kardiologiem dziecięcym, dziesięć z ortodontą. 

W porównaniu z sytuacją przedstawioną w barometrze opublikowanym w ubiegłym roku (kwiecień/maj 2018 r), największa poprawa nastąpiła w dostępie do kardiologa (o 3,6 mies.) oraz hepatologa (o 3,6 mies.). Największe pogorszenie dostępności dotyczy wydłużenia kolejki do chirurga naczyniowego (o 6 mies.), wizyty u ortopedy (o 5 mies.) oraz wizyty u kardiologa dziecięcego (o 4,5 mies.)

- wyliczają eksperci cytowani przez Politykę Zdrowotną

Zeszłoroczne wydatki na NFZ wyniosły ok. 81 mld zł. W tym roku wydatki na świadczenia zdrowotne mają wzrosnąć o 6,5 proc. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Pieniędzy coraz więcej, ale kolejki pozostaną długie. Dodatkowe 900 mln zł w NFZ na łatanie dziur
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 13 razy 11

  Co tam 900 baniek. Ku...zja dostała 1.2 miliarda. Tam trzeba stanąć w kolejce do lekarza.

 • glencok

  Oceniono 4 razy 4

  no przecież cała masa z tych stojących w kolejkach głosowała na pis. Chcieli to mają . Jak chcą stać w dłuższych niech zagłosują znowu

 • osmiol

  Oceniono 1 raz 1

  Budżet UK na 2019 to ponad 160 miliardów. Funtów. Czyli zakładając że jest ich 2 razy więcej mają 5 razy więcej na obywatela.

 • mtarczynski

  Oceniono 2 razy 0

  przecież 40 mln Polaków dorzuciło po 2-3 zł i zebrało 100 mln, przypięło sobie serduszka i zgłosiło się po Nagrodę Nobla, ta kwota ( nawet po podliczeniu 20 tys. mies. dla Dzidzi) powinna zdecydowanie poprawić sytuację

 • ds215

  Oceniono 3 razy -3

  Fiufiu tyle pieniedzy co na teatr idisz, ale sie grupa trzymajaca wladze postarala :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX