Na wylotówkę S7 z Warszawy czekają tysiące kierowców. Wreszcie ruszyły prace

Ruszyły pierwsze prace na budowie odcinka drogi ekspresowej S7 Warszawa-Grójec. Na razie to wycinka drzew i rozbiórki budynków. Odcinek ma być gotowy za dwa lata.
Zobacz wideo

Prace przygotowawcze na odcinku S7 Warszawa - Grójec, obejmujące m.in. wycinkę drzew przy obecnej drodze krajowej nr 7 na odcinku pomiędzy Grójcem a Tarczynem, mają potrwać do końca lutego. W tym czasie kierowcy muszą liczyć się ze zwężeniami jezdni do jednego pasa ruchu w każdym kierunku, oraz ograniczeniem prędkości do 60 km/h. Rozpoczęły się także rozbiórki budynków na tym odcinku.

.. źródło: GDDKiA

Ponad 29 km za 1,5 mld zł

Fragment drogi ekspresowej S7 Warszawa-Grójec ma być gotowy w marcu 2021 r. kosztem ok. 1,5 mld zł (w to wchodzi nie tylko realizacja prac, ale też m.in. koszty dokumentacji i wykupu gruntów). Ponad 0,5 mld zł wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych.

Łącznie fragment S7 Warszawa-Grójec będzie miał nieco ponad 29 km długości. Zadanie jest podzielone na trzy odcinki:

  • węzeł Warszawa-Lotnisko – Lesznowola – ok. 6,6 km

  • Lesznowola – Tarczyn – ok.  14,8 km

  • Tarczyn – obwodnica Grójca – ok. 7,9 km.

Droga S7 od Warszawy do Grójca tylko niewielkim fragmentem będzie biegła dotychczasowym śladem drogi krajowej S7 (połączy się z nią już za Tarczynem). Na pozostałym fragmencie (od węzła Warszawa-Lotnisko za Tarczyn) będzie biegła nowym śladem. 

.. źródło: GDDKiA

Większa mapa dostępna jest na stronie inwestycji.

Na odcinku węzeł Warszawa-Lotnisko - Lesznowola będą dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, zaś od węzła Lesznowola do początku obwodnicy Grójca dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, ale z rezerwą pod trzeci pas.

Na tę drogę czeka mnóstwo osób

Wyjazd z Warszawy w stronę Radomia (i dalej Kielc i Krakowa) jest dziś sporym utrapieniem dla kierowców, na odcinku DK7 ze stolicy do Grójca (gdzie dziś rozpoczyna się droga ekspresowa S7) często tworzą się duże zatory.

Kiedy gotowy będzie odcinek od Warszawy do Grójca, drogą ekspresową S7 będzie można dojechać bez przerw przynajmniej do granicy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Jedyny brakujący tu jeszcze fragment - obwodnica Skarżyska-Kamiennej - będzie gotowy w maju 2020 r. Dalej cała droga S7 od granic województwa świętokrzyskiego i małopolskiego aż do Krakowa powinna być gotowa w 2021-2022 roku.

Docelowo cała droga ekspresowa S7 połączy południe z północą kraju, biegnąc od Rabki-Zdroju do Gdańska.

Więcej o: