"Hucpa" i "kpina" z kredytobiorców. Frankowicze wyszli z sejmowej komisji

Frankowicze w proteście opuścili posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Kontynuuje ona rozpoczęte wczoraj prace nad prezydenckim projektem ustawy o pomocy kredytobiorcom hipotecznym. Zarówno przedstawiciele frankowiczów jak i bankowcy krytykują tę regulację. 
Zobacz wideo

Przedstawicielka stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Barbara Husiew dzisiejsze obrady nazwała „hucpą” i „kpiną” z kredytobiorców. Jej zdaniem obecność strony społecznej nie ma sensu, ponieważ żadne z postulatów frankowiczów nie znajdują odzwierciedlenia w przepisach, nad którymi pracują posłowie.

Barbara Husiew powiedziała Polskiemu Radiu, że nie ma zgody na takie traktowanie wyborców i kredytobiorców. 

Czytaj też: Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej. Mówią o błędzie w kodeksie cywilnym

O co chodzi w projekcie ustawy?

Główny projekt ustawy, która nadal jest w Sejmie "w grze", zakłada zwrot części rat zawyżonych wskutek stosowania przez banki własnych tabel kursowych, oraz obowiązkowe zrzutki banków na tzw. Fundusz Restrukturyzacyjny (co miałoby je dopingować do "odwalutowywania" kredytów).

Zawarto w nim także pomysł, aby kredytobiorcy mogli mieć możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanej pożyczki (nawet na 12 lat) z tzw. funduszu wsparcia kredytobiorców w sytuacji, gdy chcą sprzedać swoje mieszkanie/dom, ale kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarczyłaby na spłatę całego zobowiązania. 

Projekt Andrzeja Dudy jest jednym z czterech, które znajdują się w Sejmie. Pozostałe są autorstwa posłów PO, ugrupowania Kukiz 15, a także inny projekt prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspredowej. 

Więcej o: