Polka nową główną ekonomistką w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju

Polka Beata Javorcik będzie nową główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Profesor ekonomii 1 września zastąpi na tym stanowisku Siergieja Guriewa.

"Pierwsza kobieta na tym stanowisku"

Beata Javorcik jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Oxfordzkim. Agencja Bloomberga zauważyła, że Polka będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

- Wiem, że Beata Javorcik wniesie ogromny wkład w prace banku. Jako główna ekonomistka przyczyni się do zwiększenia pozytywnego wpływu EBOR w krajach, w których bank inwestuje w poprawę jakości życia - skomentował tę decyzję Suma Chakrabarti, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Dotychczasowy główny ekonomista Siergiej Guriew powróci we wrześniu do pracy naukowej na jednej z paryskich uczelni.

Bogate doświadczenie

Beata Javorcik jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim od 2014 roku, tytuł doktora zdobyła w 1999 roku na Uniwesytecie Yale. Polka jest także dyrektorem programowym Centrum Badań Polityki Gospodarczej w Londynie oraz członkiem prestiżowego Komitetu Wykonawczego Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Jestem bardzo podekscytowana, mogąc objąć to wyjątkowe stanowisko w EBOR. To zapewni mi wyjątkową możliwość uczestniczenia w pracach tej ważnej instytucji. Moje badania skupiają się na tym, w jaki sposób kraje przechodzące transformację i te rozwijające się mogą wykorzystać globalizację, aby pobudzić wzrost gospodarczy - skomentowała Polka.

Przed rozpoczęciem kariery na Uniwersytecie Oksfordzkim pracowała w Banku Światowym w Waszyngtonie, gdzie skupiała się na badaniach, operacjach kredytowych i doradztwie politycznym

 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa powołana podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w 1989 roku. Instytucja z siedzibą w Londynie promuje rozwój sektora prywatnego w państwach demokratycznych. EBOR jest także zaangażowany w ochronę środowiska. Bank zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarki rynkowej w 34 krajach na całym świecie w tym w Europie Środkowo-Wschodniej

Więcej o: