Brexit. Największe brytyjskie ugrupowanie opozycyjne może opowiedzieć się za drugim referendum

Partia Pracy, największe brytyjskie ugrupowanie opozycyjne, zobowiązało się do poparcia organizacji drugiego referendum w sprawie brexitu, jeśli jej plan dotyczący opuszczenia UE zostanie odrzucony przez parlament.
Zobacz wideo

Lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn, oświadczył, że złożenie wniosku o drugie referendum lub poparcie go ma być sposobem na uniknięcie brexitu na drodze forsowanej przez premier Theresy May i Partię Konserwatywną. Zdaniem Corbyna opcja ta jest szkodliwa dla Wielkiej Brytanii.

Lider ugrupowania po spotkaniach w Madrycie i Brukseli uważa, że jest potrzebna alternatywny, negocjowany z UE plan na brexit.

W Wielkiej Brytanii pojawia się coraz więcej doniesień o możliwości przełożenia brexitu na później. W Izbie Gmin narasta ponadpartyjny bunt przeciwko premier Theresie May. Odroczenie brexitu mogłoby pozwolić na uniknięcie opuszczenia UE bez umowy.

Dziennik „Daily Telegraph” twierdzi, że kancelaria szefowej brytyjskiego rządu rozważa poproszenie Unii o to, by Królestwo mogło pozostać we Wspólnocie ok. dwa miesiące dłużej niż pierwotnie planowano. Jak donosi dziennik, brytyjska premier miała podjąć na ten temat rozmowy z Angelą Merkel.

Planowo wystąpienie Wielkie Brytanii z UE powinno nastąpić do 29 marca. Na środę 27 lutego zaplanowano głosowanie brexitowe.

Więcej o: