16 zatrzymanych w sprawie SKOK Wołomin. Mogli pomagać w wyłudzeniu kredytów. To "słupy"

Prokuratura Krajowa poinformowała o zatrzymaniu 16 osób w związku ze śledztwem dotyczącym SKOK Wołomin. Zatrzymani przedstawiali nierzetelne dokumenty finansowe.
Zobacz wideo

W ramach śledztwa związanego ze SKOK Wołomin zatrzymano 16 osób - podaje RMF FM. Jak dowiedziała się stacja zatrzymani mają usłyszeć zarzuty w związku z pomocą w wyłudzaniu kredytów. Chodzi o pożyczki o wartości od 920 tys. do nawet 4 milionów złotych. 

Informację potwierdziła Prokuratura Krajowa. Do zatrzymań doszło wczoraj i dziś na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie oraz Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Osoby, które zatrzymano, to tzw. "słupy", które często w zamian za niewielkie korzyści majątkowe, przedkładały nierzetelne dokumenty w celu zawarcia umów pożyczek i kredytów. Zatrzymani wprowadzali w błąd pracowników SKOK w Wołominie wykazując, że posiadają zdolność kredytową. Pieniądze uzyskane z zawartych umów były następnie przekazywane innym osobom.

- Zatrzymanym zarzuca się pomocnictwo do wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przedłożenie nierzetelnej dokumentacji w celu uzyskania pożyczek i kredytów - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Czytaj też: "DGP": KNF mogła chronić SKOK Stefczyka. Zwolennik zarządu komisarycznego został usunięty

Na skutek licznych nieprawidłowości  Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił poszkodowanym przez  SKOK Wołomin  2,5 mld zł. Według śledczych z kasy wyprowadzono pożyczki i kredyty na łączną kwotę 1,7 mld zł.