Złoty traci do funta. Brytyjska waluta najdroższa od 22 miesięcy. W tle chaos wokół brexitu

Notowania funta brytyjskiego do złotego są na najwyższych poziomach od maja 2017 roku. Brytyjska waluta tylko od początku roku zyskała do złotego prawie 30 groszy. Inwestorzy biorą pod uwagę możliwość przesunięcia daty wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Umocnienie funta

We wtorek w brytyjskim parlamencie oświadczenie ma wygłosić premier Theresa May. Kolejnym etapem ma być debata, a na środę zaplanowano głosowanie ws. dalszych kroków. Theresa May nie zdołała wynegocjować drugiego wariantu umowy o rozstaniu z Unią, szansę na zmodyfikowanie jej kształtu ma więc Izba Gmin. W grę wchodzi odłożenie wyjścia ze Wspólnoty w czasie.

Umocnienie funta, które ma miejsce również (w stosunku - red.) do wielu innych walut (euro i dolara - red.), napędzane jest nadzieją, że być może do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ostatecznie nie dojdzie

- uważa Marcin Kiepas, niezależny analityk walutowy.

Notowania  funta brytyjskiegoNotowania funta brytyjskiego stooq.pl

Drugie referendum?

Opozycyjna Partia Pracy ogłosiła, że jeśli nie uda jej się przeforsować swojej wizji brexitu - na co dziś szanse są minimalne - poprze ideę drugiego referendum, które mogłoby brexit unieważnić. Partia Jeremy'ego Corbyna forsuje brexit oparty o członkostwo w unii celnej, na co nie chce się zgodzić Theresa May. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że ta wizja rozwodu z UE upadnie.

W innej opcji rynek wierzy, że jeżeli umowa z UE zostanie odrzucona, ale nie dojdzie do drugiego referendum, to sam brexit zostanie odsunięty w czasie, przez co nie dojdzie do bezumownego opuszczenia Unii Europejskiej.

- dodaje Marcin Kiepas.

Prognoza dla funta

Notowania funta do złotego we wtorek rano znów przebiły barierę pięciu złotych. Brytyjska waluta może w ostatnich dniach pochwalić się dawno nieoglądaną serią wzrostów, to już jej czwarty kolejny wzrostowy tydzień. 

Notowania brytyjskiego funtaNotowania brytyjskiego funta stooq.pl

Układ sił na wykresie GBP/PLN wskazuje, że okolice 5,05 zł są już znaczącym oporem technicznym. Dlatego w krótkim terminie potencjał wzrostowy wydaje się dość ograniczony. Szczególnie, że para ta jest już mocno wykupiona. W średnim i długim terminie wzrosty pozostają natomiast scenariuszem bazowym, z szansami na test przynajmniej poziomu 5,40 zł

-  uważa Marcin Kiepas, niezależny analityk walutowy.

Więcej o: