Mieszkania będą tanieć? Ceny w największych miastach zaczęły hamować

Z najnowszego raportu firm Home Broker i Open Finanse wynika, że ceny mieszkań w największych polskich miastach wyhamowały. Specjaliści przewidują, że za kilka miesięcy ceny lokali mogą zacząć spadać.
Zobacz wideo

W raporcie brano pod uwagę to, ile płaci nabywca mieszkania. Z zestawienia wynika, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy indeks cen transakcyjnych po raz pierwszy spadł.

Drobne turbulencje?

Różnica w indeksie wyniosła 2 proc. w porównaniu do poprzednich pięciu miesięcy. W ujęciu rocznym indeks nadal notuje wzrost o 15 proc.

Jednak specjaliści przewidują w raporcie, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ceny nadal będą hamować. To oznacza, że jeszcze w tym roku może dojść do obniżek. Nie będą one jednak spektakularne. Wg przewidywań analityków wyniosą nie więcej niż kilka procent. Wpływ to mają nadal niskie stopy procentowe, dobra sytuacja gospodarstw domowych oraz wysokie ceny materiałów budowlanych.

Indeks Cen Transakcyjnych Home Broker i Open FinanceIndeks Cen Transakcyjnych Home Broker i Open Finance Home Broker / Open Finanse

Roczny 15-procentowy wzrost indeksu jest odzwierciedleniem dynamicznych wzrostów cen z ubiegłego roku, ale ostatnie miesiące były już okresem wahań raz w jedną, raz w drugą stronę. Prawdopodobnie oznacza to zbliżający się koniec trendu wzrostowego. Trudno się jednak spodziewać spektakularnych spadków cen

- czytamy w raporcie wspólnym Home Broker i Open Finanse.

Mniej mieszkań

W najbliższym czasie zmniejszy się też liczba dostępnych, nowych mieszkań. Z danych GUS wynika, że w ostatnim czasie spadła liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Najdroższym miastem, jeśli chodzi o cenę nowych lokali, nadal jest Warszawa. W tej chwili średnia cena transakcyjna za mkw wynosi prawie 8,2 tys. zł.

Przeciętne ceny za mkw mieszkania w największych miastach PolskiPrzeciętne ceny za mkw mieszkania w największych miastach Polski Home Broker / Open Finanse

Wśród dużych miast najtańsze są pod tym względem Kielce. Tam cena metra kwadratowego mieszkania wyniosła w ostatnim czasie niewiele ponad 4150 zł. 

Więcej o: