Zarobki w NBP. Dyrektor od komunikacji z pensją prawie dwa razy wyższą niż dyrektor od ryzyka

Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji - ponad 49,5 tys. zł, a dyrektorzy Departamentu Audytu Wewnętrznego czy Departamentu Badań Ekonomicznych około 34 tys. Narodowy Bank Polski pokazał część danych o zarobkach swoich pracowników, które wzbudzają spore emocje.
Zobacz wideo

Narodowy Bank Polski, zgodnie z wymogami nowej ustawy, zaczął publikację informacji o wysokości wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych. Jak tłumaczy NBP, chodzi o przeciętne wynagrodzenia miesięczne brutto w 2018 r., a w skład tych kwot wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze/chorobowe/zasiłki, premie, nagrody, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Na początek poznaliśmy wynagrodzenia m.in. dyrektorów oddziałów okręgowych oraz dyrektorów poszczególnych departamentów, a także ich zastępców. W opublikowanych w środę danych nie znajdziemy informacji m.in. o wynagrodzeniu prezesa NBP Adama Glapińskiego i członków zarządu banku. Bank centralny informuje jednak, że te i inne pozostałe informacje zostaną podane "w terminie późniejszym przewidzianym Ustawą". 

Jak plasuje się poziom wynagrodzeń dyrektorów konkretnych departamentów w NBP? Najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto w 2018 r. otrzymywał Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji - 49 563 zł. Funkcję tę pełni Martyna Wojciechowska.

O kilka tysięcy złotych mniej brutto zarabiał przeciętnie miesięcznie w 2018 r. m.in. dyrektor Departamentu Prawnego (47 331 zł), Departamentu Innowacji Finansowych (44 971 zł), Departamentu Analiz Ekonomicznych (43 176 zł), Departamentu Kadr (42 890 zł) czy Gabinetu Prezesa (42 760 zł).

Na drugim końcu płacowej hierarchii byli w 2018 r. m.in. dyrektor Departamentu Ryzyka Operacyjnego i Zgodności (z wynagrodzeniem na poziomie 28 446 zł brutto), Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym (28 602 zł), Departamentu Rozliczeń Gospodarki Własnej (33 172 zł), Departamentu Badań Ekonomicznych (33 692 zł) czy Departamentu Emisyjno-Skarbcowego (33 764 zł).

.. źródło: NBP

W mediach społecznościowych już pojawiają się wątpliwości, czy niektóre inne departamenty NBP nie są ważniejsze z punktu widzenia działalności banku centralnego i ich dyrektorzy nie powinni być wynagradzani lepiej niż np. dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Z drugiej strony prezes Adam Glapiński na jednej z konferencji prasowych po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej tłumaczył, że poziom zarobków dyrektora danego departamentu jest zależny także m.in. od liczby jego podwładnych.

Poziom zarobków zastępców dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji to ok.  27-31 tys. zł. To są już wynagrodzenia raczej "standardowe" na tle wiceszefów innych departamentów NBP.

.. źródło: NBP

Przypomnijmy, że jak wynika z umowy, którą były prezes NBP Marek Belka zawarł z jednym z poprzednich dyrektorów Departamentu Komunikacji i Promocji, osoba ta zarabiała w NBP 17 tys. zł plus premie kwartalne, czyli łącznie ok. 22 tysiące złotych miesięcznie (w wymiarze rocznym).

Czytaj więcej: Mamy umowę jednego z byłych dyrektorów komunikacji w NBP. Zarabiał około 22 tys. zł

Zobacz wideo
Więcej o: