Rosja zaniepokojona przekopem Mierzei Wiślanej, pyta o ekologię. Jest odpowiedź Polski

Rosja niepokoi się o skutki przekopu Mierzei Wiślanej i oczekuje międzynarodowej opinii w tej sprawie. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej twierdzi jednak, że Rosjanie nie mogą tego wymagać i powołuje się na Konwencję z Espoo.

Specjaliści Rosyjskiej Rady ds. Praw Człowieka zauważyli, że Mierzeja Wiślana wraz z Zalewem Wiślanym to unikalny obiekt przyrodniczy. Powołując się na opinię naukowców oszacowali, że tylko w rosyjskiej części mierzei żyje ponad 10 rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Budowa kanału będzie wymagać wycinania drzew (według mediów, już się zaczęło), a także zmieni system wodny zatoki, co prawdopodobnie zakłóci ekosystemy morskie i przybrzeżne, w tym znajdujące się w Rosji

- czytamy w komunikacie Rosyjskiej Rady ds. Praw Człowieka.

Rosja zaniepokojona przekopem Mierzei Wiślanej. Chce międzynarodowej opinii

Rada oczekuje, że projekt przekopu zostanie skonsultowany pod kątem ekologii. Rosjanie chcą międzynarodowej opinii dotyczącej możliwych skutków przekopu Mierzei Wiślanej. Powołują się na Konwencję z Espoo, która dotyczy oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Rada podkreśliła ponadto, że są także w Polsce organizacje pozarządowe - w tym Greenpeace - które nie zgadzają się na projekt przekopu.

W związku z tym Rada z zadowoleniem przyjmuje stanowisko Komisji Europejskiej, która ostrzegła Polskę w związku z rozpoczęciem budowy kanału. Rada apeluje do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wysłuchanie opinii publicznej i ekologów oraz zapobieganie zniszczeniu wyjątkowego obiektu naturalnego

- napisali członkowie rosyjskiej Rady.

Ministerstwo na przekór Rosjanom

Na opinię Rosjan zareagowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort nie odniósł się do samych kwestii ekologicznych, poruszanych przez rosyjską Radę, ale zauważył, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo. To, zdaniem ministerstwa, nie daje podstawy proponowanych przez stronę rosyjską konsultacji.

Już 15 kwietnia mamy poznać oferty przetargowe firm, które chciałyby zbudować kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Kilka dni temu niedaleko miejscowości Nowy Świat zaczęły się prace porządkowo-przygotowawcze. Z tego powodu przeprowadzono wycinkę ok. 10 tys. drzew, które zostały posadzone tam po zakończeniu II wojny światowej. Jak podał "Dziennik Elbląski", Komisja Europejska zainteresowała się szybką, trwającą 5 dni wycinką, i poprosiła już o wyjaśnienia w tej sprawie. Jak podał serwis TVRegionalna24, po wycince zorganizowano konferencję prasową z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, nadleśniczego z Nadleśnictwa Elbląg Mariusza Potocznego i Bartłomieja Obajtka z Lasów Państwowych, którzy uzasadniali potrzebę wycinki. Zapewnili, że wycięte drzewa nie należały do tych chronionych.

 

Zakończenie przekopu zaplanowano na 2022 rok. Ma kosztować łącznie 880 mln zł.  W połowie grudnia 2018 r. rząd zdecydował, że będzie finansowana z budżetu państwa. Kanał ma mieć długość 1,3 km i 5 m głębokości. Inwestycja w zamyśle ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury oraz wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Więcej o:
Komentarze (247)
Rosja zaniepokojona przekopem Mierzei Wiślanej, pyta o ekologię. Jest odpowiedź Polski
Zaloguj się
 • nieprawomyslny

  Oceniono 52 razy 36

  To może niech Rosja zaprosi na mierzeję aktywistów z greenpeace, dokładnie tych samych, których sterroryzowała groźbą użycia broni palnej, a następnie więzieniem, kiedy próbowali oprotestować wydobycie ropy w Arktyce?

 • matatjahu

  Oceniono 42 razy 20

  jak rosyjskie statki myją zbiorniki paliwowe z mazutu w bałtyku to jest ok. azjata będzie stawiał warunki. lepiej niech mili rosjanie zajmą się stanem środowiska na syberii. tam mają problem z czarnym śniegiem...

 • pedro.666

  Oceniono 57 razy 17

  He, he... Rosjanie nagle zauważyli "unikalny obiekt przyrodniczy". U siebie leją cysterny ropy na wszelkie możliwe unikalne obiekty przyrodnicze i nic ich to nie obchodzi.

 • zakrzyczny

  Oceniono 32 razy 14

  Nagminnie pompują ścieki do Zalewu, odławiają ryby bez umiaru - ekologia po rusku

 • darekda

  Oceniono 22 razy 12

  Nie jestem zwolennikiem obecnego rządu, ale!! ten kanał powinien być przekopany jak najszybciej.!!! Bezczelność rosji jest niebotyczna. I od kiedy to rusy przejmują się ekologią! Ich bezczelność nie zna granic. Już z tego powodu Komisja Europejska nie powinna mieć zastrzeżeń do tej inwestycji. Jeśli będzie inaczej to znaczy że rosyjskie macki sięgają dalej niż myśleliśmy!!

 • holwek1

  Oceniono 23 razy 11

  "Rosja przejęta ekologią" a to dobre... Kraj w którym robi się zrzuty radioaktywne i chemiczne do rzek.

 • enedue3

  Oceniono 16 razy 10

  Będę się pytał czy w swoim płocie mam wybudować furtkę , którą będę wychodzić na ulicę ?

  Nie ma takiej potrzeby aby Polska miała się komuś tłumaczyć !!!

 • alex2222

  Oceniono 13 razy 9

  Buahahahahaaaa...aż się zadławiłem za śmiechu!
  Mongolska dzicz niepokoi się o ekologię!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX