Ministerstwo Finansów planuje obniżkę jeszcze jednego podatku. Inwestorzy bardzo się ucieszą

Zmniejszenie tak zwanego podatku Belki czy ułatwienia dla firm debiutujących na giełdzie, to niektóre założenia nowej strategii rozwoju rynku kapitałowego przygotowanej przez ministerstwo finansów.
Zobacz wideo

Zmian w podatkach ciąg dalszy. Po zapowiedzianej na ostatniej konwencji PiS likwidacji podatku PIT dla osób do 26 lat czy zwiększeniu kosztów uzyskania, dziś okazuje się, że resort chce zmniejszyć opodatkowanie dywidend - zysku, którym firmy dzielą się z udziałowcami. Z informacji, do których dotarło Polskie Radio wynika, że udziałowiec, który trzyma akcje powyżej trzech lat będzie mógł liczyć na zmniejszenie podatku Belki od dywidend o połowę. Obecnie takie zyski opodatkowane są stawką z 19 procent.

Zmiany podatkowe wejdą w życie pod warunkiem dobrej sytuacji budżetowej.

Rząd chce też uprościć giełdowe debiuty. Procedury mają być prostsze, a pozyskiwanie kapitału tańsze. Firmy będą mogły zaliczyć wydatki związane z debiutem giełdowym do kosztów podatkowych. 

Strategia ma wesprzeć także tak zwany sektor fintech, czyli nowoczesnych firm technologiczno-finansowych oraz finansowanie społecznościowe, czyli tak zwany crowdfunding. 

Czytaj więcej: PiS dorzuca nowe, hojne obietnice. Ekonomista: Zapadliśmy na grecką chorobę

Udział rynku kapitałowego w polskim PKB ma wzrosnąć aż do 75 procent

Według założeń strategii udział rynku kapitałowego w polskim PKB, który wynosi obecnie około 30 procent ma wzrosnąć do 50 procent w 2023 roku oraz do 75 procent w 2030 roku. 

Głównym celem strategii jest ułatwienie finansowania polskich firm. Łatwiejsze zdobywanie kapitału ma skutkować szybszym rozwojem firm - przede wszystkim także małych i średnich. Celem jest także większa płynność na polskim rynku kapitałowym.
Z ubiegłorocznych zapowiedzi wynikało, że dokument mieliśmy poznać do końca roku. Prace nad nim jednak się przedłużyły.

Więcej o:
Komentarze (109)
Ministerstwo Finansów planuje obniżkę jeszcze jednego podatku. Inwestorzy bardzo się ucieszą
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 26 razy 22

  Akurat zarobię na tym, co nie przeszkadza mi być zdania, że jest to kompletna głupota. Należy zmniejszać opodatkowanie pracy, a nie kapitału. Jak już wspierać firmy, to powinno się zmniejszyć CIT i właśnie opodatkowywać środki w chwili wypłaty dywidendy. To jest idiotyzm, żeby opodatkowanie pracy wynosiło ok 85% (razem z ZUS), a opodatkowanie kapitału równo 1/10 z tego (po planowanej obniżce)

 • kosmyg

  Oceniono 26 razy 20

  Hehe, w szczycie koniunktury zwiększać rozdawnictwo i obniżać podatki. Co może pójść nie tak? Grecja to przecież piękny kraj, niech będą drugie Ateny w Warszawie.

 • glencok

  Oceniono 21 razy 15

  Przeproście i spi....cie. Wy mi obniżycie podatek Belki o 20 złotych, a swoim misiewiczkom w NBP dacie zarabiać 50 tysięcy miesięcznie za nie robienie niczego konkretnego? Większość Polaków zarabia połowę tego ROCZNIE!!!

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  No cóż widzicie PiS-iaki paproch w czyimś oku a nie widzicie w swoim BELKI ale być może, że pójdą wióry "z belki" na jesieni. Finanse państwa szanowna pani to nie "kanna galilejska" a wy nie potraficie czynić cudów.

 • kemor234

  Oceniono 13 razy 9

  Jednym słowem, skoro przez trzy lata "trzepiemy kasiorę za friko" to nie będziemy płacić jakichś tam podatków ...

 • wiceherszt

  Oceniono 10 razy 8

  Podatek Belki? Kojarzę! To takie coś, co miało zostać wprowadzone tylko na rok a pozostało na wieczność! Tak samo jak wielokrotne podwyżki VAT-u, "tylko na rok". I powiem tak - nie wierzyłem i nie wierzę. Ani Belce, który przekonywał o tymczasowości swojego haraczu, ani Tuskowi, który mówił to samo o VAT ani obecnym rządzącym, którzy w ramach jakichś przedwyborczych bełkotów też obiecują gruszki na wierzbie. Niech najpierw zlikwidują ten podatek Belki, tak jak było obiecane... przez Belkę, to pogadamy. Albo wyślą Belce rachunek, chętnie się przyłączę, niech mi zwraca to co ze mnie wymusił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX