Ministerstwo Finansów planuje obniżkę jeszcze jednego podatku. Inwestorzy bardzo się ucieszą

Zmniejszenie tak zwanego podatku Belki czy ułatwienia dla firm debiutujących na giełdzie, to niektóre założenia nowej strategii rozwoju rynku kapitałowego przygotowanej przez ministerstwo finansów.
Zobacz wideo

Zmian w podatkach ciąg dalszy. Po zapowiedzianej na ostatniej konwencji PiS likwidacji podatku PIT dla osób do 26 lat czy zwiększeniu kosztów uzyskania, dziś okazuje się, że resort chce zmniejszyć opodatkowanie dywidend - zysku, którym firmy dzielą się z udziałowcami. Z informacji, do których dotarło Polskie Radio wynika, że udziałowiec, który trzyma akcje powyżej trzech lat będzie mógł liczyć na zmniejszenie podatku Belki od dywidend o połowę. Obecnie takie zyski opodatkowane są stawką z 19 procent.

Zmiany podatkowe wejdą w życie pod warunkiem dobrej sytuacji budżetowej.

Rząd chce też uprościć giełdowe debiuty. Procedury mają być prostsze, a pozyskiwanie kapitału tańsze. Firmy będą mogły zaliczyć wydatki związane z debiutem giełdowym do kosztów podatkowych. 

Strategia ma wesprzeć także tak zwany sektor fintech, czyli nowoczesnych firm technologiczno-finansowych oraz finansowanie społecznościowe, czyli tak zwany crowdfunding. 

Czytaj więcej: PiS dorzuca nowe, hojne obietnice. Ekonomista: Zapadliśmy na grecką chorobę

Udział rynku kapitałowego w polskim PKB ma wzrosnąć aż do 75 procent

Według założeń strategii udział rynku kapitałowego w polskim PKB, który wynosi obecnie około 30 procent ma wzrosnąć do 50 procent w 2023 roku oraz do 75 procent w 2030 roku. 

Głównym celem strategii jest ułatwienie finansowania polskich firm. Łatwiejsze zdobywanie kapitału ma skutkować szybszym rozwojem firm - przede wszystkim także małych i średnich. Celem jest także większa płynność na polskim rynku kapitałowym.
Z ubiegłorocznych zapowiedzi wynikało, że dokument mieliśmy poznać do końca roku. Prace nad nim jednak się przedłużyły.

Więcej o: